Menu

Kryzys w NHS. "Umówienie się do GP graniczy z cudem"

Kryzys w NHS. "Umówienie się do GP graniczy z cudem"
Lekarze są przepracowani i nie mają czasu na odpoczynek. (Fot. Getty Images)
Spadająca liczba lekarzy pierwszego kontaktu i wzrost zapotrzebowania na ich usługi poskutkował nowym kryzysem w służbie zdrowia - informuje dziś BBC. Eksperci oceniają, że sytuacja już wymknęła się spod kontroli, pozostawiając wielu chorych bez właściwej opieki.
Reklama

Jak odnotowało BBC, w oparciu o analizy organizacji Nuffield Trust, liczba lekarzy pierwszego kontaktu (GP) spadła w Wielkiej Brytanii z 65 do 60 na 100 tys. mieszkańców.

Jednocześnie inna organizacja - Health Foundation - zwróciła z kolei uwagę, że w mniej zamożnych regionach kraju, zapotrzebowanie na usługi medyczne jest średnio o 15 procent wyższe.

Na trudną sytuację w służbie zdrowia narzekają sami lekarze. Wielu z nich podkreśliło, że jeszcze nigdy nie musiało przeprowadzać tak wielu konsultacji w ciągu dnia, podejmując często kluczowe dla czyjejś przyszłości decyzje.

Organ BMA jasno precyzuje, że lekarz powinien w ciągu jednego dnia mieć maksymalnie 25 pacjentów. W przypadku liczby wyższej niż 35, poziom usług lekarskich uznany jest za "niebezpieczny".

Sytuacja w służbie zdrowie się komplikuje. (Fot. Getty Images)

BBC przytoczyło wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis GPonline, z której wynika, że 83 procent lekarzy GP przeprowadza codziennie więcej niż 30 konsultacji. Dalsze statystyki wykazują, że 53 procent z nich ma ponad 40 pacjentów, a co czwarty ponad 50. 14 procent lekarzy przeprowadza każdego dnia ponad 70 konsultacji.

"To igranie z życiem ludzi" - skomentowała wyniki dr Carmel Boyahm Irvine, lekarz GP z Plymouth od 26 lat. W swojej klinice musi ona zajmować się 50-60 pacjentami dziennie. Kobieta zwróciła uwagę, że od wielu lat jej placówka bezskutecznie próbuje zatrudnić kolejnego lekarza.

Pełne wnioski na temat kryzysu w służbie zdrowia będą przedstawione dziś w programie "GP's: Why Can't I Get an Appointmend - Panorama" na kanale BBC One o 19:30.

  Komentarze
  • Przemko
   8 maja, 16:45

   normalnie - trzeci swiat. LOL.

  • BBC
   8 maja, 16:46

   To na pewno niema związku z Brexitem i oszczędnościami rządu Torysów. Winni są emigranci, którzy przychodzą do lekarza.

  • DD
   8 maja, 19:22

   Juz dawno nie mozna umowic sie przyjmuje pielegniarka tylko przepisze paracetamol prosz czekac nawet 3 miesiace biednemu zawsze wiatr w oczy tak sie skonczy tylko prywatnie

  • DD
   9 maja, 08:47

   Kolega poszedl do lekarza ma hemoroidy lekarz przepisal mu parecetamol pytajac jego panie doktorze jak ja mam zrobic wsadzic w tylek czy polknac kazal tabletki iykac niewiedzial czy plakac czy smiac druga sprawa patrza w komputer mowia rak jak kobieta ciaza albo rak jestes alergikiem w tessko kup tabletki boli zoladek paracetamol W szpitalu duzo mozna pisac pielegniarki diagnoze stawiaja W Southamptom nawet weteriniarz leczy ludzi z Pakistanu Pozatym ciezki los chorego czlowieka .Prosze nie chorowac zycze zdrowia.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama