Menu

Sondaż: Partia Nigela Farage'a na czele wyścigu wyborczego do PE

Sondaż: Partia Nigela Farage'a na czele wyścigu wyborczego do PE
Na Partię Brexitu swój głos chce oddać 27 proc. wyborców. (Fot. Getty Images)
Nowo założona brytyjska Partia Brexitu, na której czele stoi były lider Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) Nigel Farage, może zwyciężyć w Zjednoczonym Królestwie w wyborach do Parlamentu Europejskiego - wynika z sondażu ośrodka badawczego YouGov.
Reklama

Według badania, którego wyniki opublikowano wczoraj, na Partię Brexitu swój głos chce oddać 27 proc. wyborców - aż o 12 punktów procentowych więcej niż w ubiegłotygodniowym sondażu tej samej firmy.

Taki wynik uplasowałby nową partię zdecydowanie przed opozycyjną Partią Pracy (22 proc.) i rządzącą Partią Konserwatywną (15 proc.). Na kolejnym miejscu niespodziewanie znalazłaby się Partia Zielonych (9 proc.), tuż przed proeuropejskimi Liberalnymi Demokratami (9 proc.) i UKIP (7 proc.).

Komentatorzy zwracali uwagę, że nowy ruch Farage'a zorganizował w ubiegły weekend swój pierwszy wiec wyborczy, co mogło przyczynić się do wyższego deklarowanego poparcia ze strony elektoratu.

We wcześniejszych sondażach, przeprowadzonych przed oficjalnym rozpoczęciem kampanii, jego Partia Brexitu otrzymywała ok. 10-15 proc., plasując się za dwoma głównymi ugrupowaniami.

W poprzednich wyborach do Parlamentu Europejskiego z 2014 roku UKIP - wówczas z Farage'em na czele - niespodziewanie dostał największe poparcie wyborców, uzyskując 26,6 proc. głosów i zdobywając 24 mandaty.

Zjednoczone Królestwo weźmie udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jeśli wcześniej brytyjski parlament nie przyjmie umowy wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

W takiej sytuacji Brytyjczycy poszliby do urn 23 maja. Prawo głosu - inaczej niż w wyborach krajowych czy referendum w sprawie Brexitu - mieliby także licznie mieszkający w Wielkiej Brytanii Polacy, choć wymaga to wcześniej rejestracji i wypełnienia oddzielnego formularza dotyczącego wyborów do PE, który można uzyskać w urzędzie gminy lub miasta.

  Komentarze
  • Marian Wąsowski
   18 kwietnia, 11:00

   Ten cały Brexit rozchodzi się jak smród po kalesonach a ten Farage to śmierdzący bąk

  • 1234
   18 kwietnia, 11:03

   Jeżeli to prawda,to oznacza to,ze Angole dalej chcą twardego brexitu.

  • Al
   18 kwietnia, 12:32

   Czy Brytyjczycy naprawdę niczego sie nie nauczyli przez ostatnie 3 lata?
   Jak łatwo można ich zmanipulować mając w ręku BBC i parę brukowców.

  • Drakus
   19 kwietnia, 13:32

   Tego Farage to diabeł nasłał. Partia brexitu przejmuje tych co głosowali za brexitem więc jest najlepsza. Kolejny idiota. Czy nie ma ratunku?. Diabeł świeci ludziom złotem i oślepieni idą za blaskiem. Dawno wojny nie było. Bóg daje im pokój, a ludzie nie tam świeci złoto. Kolejna kultura na straty.

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 10.12.2019
  GBP 5.095 złEUR 4.288 złUSD 3.871 złCHF 3.925 zł

  Sport


  Reklama