Menu

Jaguar Land Rover zamknął brytyjskie fabryki

Jaguar Land Rover zamknął brytyjskie fabryki
Koncern zapowiadał to posunięcie ponad pół roku temu. (Fot. Getty Images)
Jaguar Land Rover (JLR) na tydzień wstrzymał dzisiaj produkcję w swoich fabrykach w Castle Bromwich, Solihull i Wolverhampton w West Midlands i Halewood w Merseyside, aby uniknąć ewentualnych trudności związanych z Brexitem - informuje BBC.
Reklama

Koncern zapowiadał to posunięcie ponad pół roku temu. W ten sposób chce zminimalizować ewentualne ryzyko problemów z dostawami części niezbędnych do produkcji samochodów. 

Firma oświadczyła, że ​​potrzebuje większej pewności co do Brexitu i ostrzegła, że dodatkowe koszty i opóźnienia w dostawach z kontynentalnej Europy doprowadzą do sytuacji, w której jej zyski spadną o 1,2 mld funtów rocznie. 

Związek zawodowy Unite, który zrzesza tysiące pracowników JLR,  potwierdził, że plany wstrzymania produkcji zostały uzgodnione już w styczniu. "Wiedzieliśmy, że musimy podjąć takie działania w celu złagodzenia potencjalnego skutku bezumownego Brexitu. Dostawcy potrzebują informacji z wyprzedzeniem, aby zaopatrywać nas w swoje części. To była rozsądna decyzja" - zaznaczył w rozmowie z BBC Mick Graham, przewodniczący Unite w Solihull.

W zeszłym tygodniu na taki sam krok zdecydował się koncern BMW, który na miesiąc zamknął fabrykę należącej do niego spółki Mini w Wielkiej Brytanii.

Jaguar Land Rover, zatrudniający na całym świecie prawie 39 tys. osób, w styczniu zapowiedział "znaczną" redukcję etatów w związku ze spadkiem zamówień z Chin i drastycznie malejącym zapotrzebowaniem na pojazdy z silnikami Diesla w Europie.

Jak podaje BBC, pracę straci ok. 4,5 tys. osób, przy czym większość to pracownicy w Wielkiej Brytanii.

  Komentarze
  • Czytelnik anonimowy
   8 kwietnia, 12:31

   jest strach co ? nie będzie roboty i benefitow to może do Niemiec na pole ?

  • Michal
   9 kwietnia, 06:48

   Tu i bez pracy będzie dużo łatwiej aniżeli w Polsce z najlepszymi zarobkami Gadzie
   P.i.s wam ulepszy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 13.12.2019
  GBP 5.129 złEUR 4.275 złUSD 3.823 złCHF 3.892 zł

  Sport


  Reklama