Menu

Brexit: Niemiecki szpital kusi polskie pielęgniarki z UK

Brexit: Niemiecki szpital kusi polskie pielęgniarki z UK
Polskie pielęgniarki za granicą mają doskonałą renomę. (Fot. Getty Images)
Szpital w Duesseldorfie postanowił zawalczyć o polski personel medyczny z Wielkiej Brytanii. 'Proponujemy lepsze jedzenie, lepszą pogodę i bliskość Polski, czyli krótszą drogę do domu' - zachęca niemiecka placówka.
Reklama

Niemcy liczą na wykwalifikowany polski personel, który w obawie przed Brexitem myśli o opuszczeniu Wysp. W tym celu szpital w Duesseldorfie wykupił nawet reklamy w polonijnej prasie. "Zmartwienie z powodu Brexitu? Przyjedźcie do Niemiec" - namawia w języku polskim w jednym z tygodników dla Polonii. 

Dlaczego akurat Polacy? Powodów jest kilka. Po pierwsze, polskie pielęgniarki za granicą mają doskonałą renomę. Po drugie - jak wyjaśnia Torsten Rantzsch z niemieckiego szpitala - "wielu uczy się naszego języka w szkole i będzie w stanie szybko się zaaklimatyzować".

W samej placówce w Duesseldorfie są obecnie puste wakaty dla 140 pielęgniarek. W całym kraju brakuje ok. 70 tys. osób na to stanowisko pracy - i to w samych szpitalach.

Niemcy, namawiając Polaków do pracy, dobrze odczytują nastroje w Wielkiej Brytanii. "Każdy trochę obawia się, jak to (Brexit - przyp. red.) do końca będzie rozwiązane, bo nic nie wiadomo" - zaznacza w rozmowie z TVN24 Jagoda Kardasz, pielęgniarka pracująca w szpitalu w Cambridge.

Z danych brytyjskiego związku zawodowego pielęgniarek wynika, że od czasu referendum w 2016 r. z tamtejszego rejestru personelu medycznego już zniknęło 7 tys. osób pochodzących z krajów UE.

Jednak NHS nie odpuszcza, bo na Wyspach także brakuje rąk do pracy. "Mój szpital już pokrywa koszty aplikacji o przedłużenie pobytu w Anglii. W taki sposób pomaga swoim pracowników i chce nas tu zatrzymać" - dodaje Kardasz.

Od momentu przystąpienia Polski do UE w 2004 r. 20 tys. spośród 280 tys. pielęgniarek wyjechało do Wielkiej Brytanii i innych krajów Europy Zachodniej.

 

  Komentarze


  • Grześ
   27 lutego, 13:39

   Pokrycie kosztów aplikacji. Wow. Całe 65 funtów - chociaż ponoć tego ma nie być. Faktycznie NHS nie odpuszcza. Gdyby płacili za "całą drogę" wyrobienia obywatelstwa i paszportu moglibyście napisać ze nie odpuszcza. A tak - całe 65 funtów. Pozdrawiam.

  • Leon zawodowiec
   27 lutego, 13:46

   To szpital napisał błędnie slogan dla Polaków czy rydaktør ?

  • Ed
   27 lutego, 13:59

   Emerytowani ss-mani czekają na opiekę.

  • Jurus
   27 lutego, 16:15

   Lepsze jedzenie ? Kielbacha of ktorej mozna sie pozygac... Lepsza pogoda ? Polemizowal bym. Blisjosc dobpolski. A co szwabki mysla ze polacy do uk na roboty jezdza. Co kudzie zyja w uk to jest ich Dom.

  • Krono
   27 lutego, 17:50

   I uchodźcy tez czekaja na opiekę

  • Przemko
   27 lutego, 20:49

   podcieranie zadów byłym ss-manom, gestapowcom i ich 'sekretarkom' co protokołowały zeznania katowanych? przez polskich (still) podludzi? angole co prawda wepchnęli nas do wojny (ale to rząd 'polski' jest winny) i zdradzili w Jałcie - ale przynajmniej wiedziałem, że Jimmy z Care Home w mieście na A. z hitlerowcami WALCZYŁ a nie mordował Polaków!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.10.2019
  GBP 4.971 złEUR 4.277 złUSD 3.831 złCHF 3.890 zł

  Sport


  Reklama