Menu

Partia Pracy "zainfekowana plagą antysemityzmu". Odchodzi kolejna posłanka

Partia Pracy "zainfekowana plagą antysemityzmu". Odchodzi kolejna posłanka
Ryan: "Jeremy Corbyn umożliwił i pozwolił na rozwój toksycznej kultury w zbyt wielu segmentach Partii Pracy". (Fot. Getty Images)
Joan Ryan stała się wczoraj ósmą posłanką opozycyjnej brytyjskiej Partii Pracy, która opuściła ugrupowanie i dołączyła do nowego ruchu politycznego: Grupy Niezależnej. To wyraz sprzeciwu wobec przywództwa laburzystów, w tym m.in. postawy wobec antysemityzmu.

Reklama

Ryan, która jest jednocześnie przewodniczącą grupy Labour Friends of Israel ("Labourzystowscy Przyjaciele Izraela"), tłumaczyła, że partia została "zainfekowana plagą antysemityzmu", a ona liczy na to, iż rezygnacja będzie "sygnałem do pobudki" dla jej członków, a "inni do nas dołączą".

Deputowana ostrzegła, że pod wodzą Jeremy'ego Corbyna rozwinął się "kult wokół lidera", który rozwija się przez "narrację opartą o wściekłość, poczucie zdrady i polowanie na heretyków".

"Jeremy Corbyn umożliwił i pozwolił na rozwój tej toksycznej kultury w zbyt wielu segmentach Partii Pracy. Nie mogę już dłużej być tego częścią i dlatego, z ciężkim sercem, ją opuściłam" - napisała posłanka, która wczoraj wieczorem ogłosiła, że opuszcza laburzystów.

W poniedziałek siedmioro posłów ogłosiło odejście z partii, oskarżając lidera Jeremy'ego Corbyna o brak jasnej polityki w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, a także tolerowanie antysemityzmu i ataków na polityków, którzy publicznie sprzeciwiali się jego decyzjom.

Jak tłumaczyli, ugrupowanie zostało "porwane przez maszynerię twardej lewicy" i stało się "instytucjonalnie antysemickie" za sprawą propalestyńskiej polityki Corbyna oraz radykalnych aktywistów, którzy dołączyli do ugrupowania od jego wybrania na stanowisko lidera w 2015 roku.

To największy rozłam wśród laburzystów od 1981 roku, kiedy czterech polityków partii odeszło z ugrupowania, tworząc nową Partię Socjaldemokratyczną, która później w 1988 roku połączyła się z Partią Liberalną, tworząc Liberalnych Demokratów.

  Komentarze
  • Leon
   20 lutego, 13:35

   Parlament Brytyjski to demony pustki i dziadostwa prowadzac te kraj do ubustwa completne 0 . A tak malo byc cudownie a jest na odwrut.

  • Ula
   20 lutego, 21:55

   Leon a do szooly chodziles bo az wstyd takie byki

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama