Menu

David Cameron: "Oczywiście, że nie żałuję referendum"

David Cameron: "Oczywiście, że nie żałuję referendum"
Po referendum w sprawie Brexitu Cameron podał się do dymisji. (Fot. Getty Images)
Były premier Wielkiej Brytanii, David Cameron, upiera się, że - mimo ogromnego chaosu związanego z Brexitem - nie żałuje swojej decyzji o zwołaniu referendum ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
Reklama

"Złożyłem Brytyjczykom obietnicę wyborczą, że zwołam referendum, i tak zrobiłem" - przekonywał wczoraj wieczorem dziennikarzy w drodze do swojej limuzyny.

Dodał jednak, iż był bardzo zaniepokojony dramatycznym dniem Theresy May w parlamencie, kiedy bytyjska premier ogłosiła, że rząd zdecydował o przełożeniu głosowania nad projektem umowy dot. Brexitu. "Oczywiście, niepokoi mnie to, co się obecnie dzieje, ale wspieram premier w jej staraniach nawiązania bliskiego partnerstwa z UE. To słuszne zadanie i ma moje wsparcie" - zadeklarował.

Gdy Cameron wszedł do samochodu, dziennikarze zapytali go jeszcze, czy uważa, że powinien "przeprosić Brytyjczyków" za referendum. Na to pytanie nie padła jednak żadna odpowiedź.

"Staniecie przed prostym i nieuniknionym wyborem: stabilnością i silnym rządem z Partią Konserwatywną, lub chaosem z Edem Milibandem (opozycyjna Partia Pracy - przyp. red.)" - tymi słowami Cameron zwrócił się do Brytyjczyków tuż przed wyborami powszechnymi w 2015 r.  Jednocześnie obiecał, że jeśli jego partia ponownie zwycięży, zostanie rozpisane referendum "za lub przeciw" wyjściu z UE

Ówczesny brytyjski premier dodał, że zdaje sobie sprawę, iż ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE będzie "biletem w jedną stronę". "Mówię do Brytyjczyków: to będzie wasza decyzja" - zaznaczał.

Cameron, który był zaangażowany w kampanię na rzecz pozostania w UE, ostrzegał przed referendum, że opuszczenie Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię będzie "aktem ekonomicznego i politycznego samookaleczenia". Po referendum, w którym zwyciężyli zwolennicy Brexitu, podał się do dymisji. 

  Komentarze
  • Uwe
   12 grudnia 2018, 09:08

   Ty debilu po Oxfordach.

  • Rekin
   12 grudnia 2018, 09:33

   Trzeba byc debilem bez wykształcenia żeby takie coś zaproponować swojemu narodowi😠

  • Kaś
   12 grudnia 2018, 09:33

   A tak szczerze to spotkaliście mądrego Anglika? Kumatego? Jak widać nawet Oxford i Cambridge im nie pomagają. Widzą czubek własnego nochala i to ich problem. Bo Królestwo, bo Anglia. Szambo po drodze w latach 60 pływało i to była normalką. Gdyby nie ,"ciemnoskórzy" i ich kasa tu inwestowana to dalej by tak wyglądało i nikt mi tego nie powie. Oni tu rządzą.

  • Robi
   12 grudnia 2018, 09:48

   Anglia teraz to dziad gospodarka padnie na pysk i rzad prowadzacy kraj do nikad !

  • Ewa
   12 grudnia 2018, 09:56

   Również kasy bogatych Rosjan. UK to od lat była pralnia brudnych pieniędzy. Sami przyznają, że dzięki temu tak się City rozwinęło bo nikt o nic nie pytał. Teraz z tym kończą, ale czego się nachapali to ich. Najbardziej mnie dziwi, że ludzie którzy pamiętają jak było przed EU tak głosowali. Przecież tu był ordynarny zaplesnialy brud i bieda. Ciekawe co teraz będą mieli.

  • Aska
   12 grudnia 2018, 10:22

   Anglia to taka wielka pijawka która jak już wyssą wszystko co może to poprosi odpuszcza. Jak było z Indiami ? Nakradli im złota a jak juz nic nie mogli zabrać to dali im niepodległość, z nami jest to samo robiliśmy jak niewolnicy od początku wejścia do unii za najniższa krajowa pomiatali nami i za ciężka prace tylko słyszeliśmy ze im zabieramy prace a jak już zobaczyli ze Polacy nie głupi to co? Brexit. Cały ten Brexit to polityczna ustawka bo wiedzieli ze nie mogli it tak zamknąć granic i nas wyrzucić wiec zrobili se Brexit. I ten cały dramat w okol tego Brexitu - jak zwykle spadną na 4 łapy

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 12.12.2019
  GBP 5.076 złEUR 4.285 złUSD 3.850 złCHF 3.918 zł

  Sport


  Reklama