Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Wielka Brytania z obawami patrzy na współpracę z Huawei

Wielka Brytania z obawami patrzy na współpracę z Huawei
Dotychczas Huawei opieszale reagował na obawy podniesione przez lipcowy raport NCSC. (Fot. Getty Images)
Chiński koncern Huawei spełni wymagania dyktowane przez brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa. Firma ma się zająć poważnymi zagrożeniami w produkowanym sprzęcie, by mieć możliwość uczestnictwa w budowie sieci 5G - podał dziennik 'Financial Times'.
Reklama
Reklama

Podczas spotkania w tym tygodniu przedstawiciele koncernu Huawei przyjęli techniczne wymogi postawione przez urzędników brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Według anonimowych źródeł "FT", zmiany dotyczyć będą polityki firmy w Wielkiej Brytanii. Spółka ma także wysłać do centrum oficjalny list, w którym zobowiąże się do niezwłocznego wprowadzenia zmian w swoich urządzeniach.

Zdaniem dziennika "Financial Times", dotychczas Huawei opieszale reagował na obawy podniesione przez lipcowy raport NCSC. Dokument ostrzegał, że procesy inżynierii Huawei mają "braki", które narażają brytyjskich operatorów telekomunikacyjnych na "nowe ryzyka".

Wśród uchybień wymieniono m.in. używanie przestarzałego otwartego oprogramowania (ang. open source) narażonego na cyberataki. Wskazywano również, że nad rozwiązaniami technologicznymi Huawei pracuje wiele zespołów jednocześnie - tymczasem rządy państw wymagają jasnych zakresów odpowiedzialności przy kontroli sprzętu.

W trakcie swojego wtorkowego wystąpienia szef brytyjskiej agencji wywiadu MI6 Alex Younger ostrzegał przed rosnącą rolą państw azjatyckich w działalności szpiegowskiej oraz wadze decyzji ws. implementacji sieci 5G. "W Chinach mają inne ramy prawne i etyczne, które sprawiają, że mogą używać i manipulować danymi na skalę, o której my możemy tylko pomarzyć" - zaznaczył.

W połowie listopada Stany Zjednoczone wezwały sojuszników do rezygnacji z używania sprzętu produkowanego przez Huawei do budowy infrastruktury łączności 5G. Ostrzeżenie zbiegło się w czasie z przygotowaniami Wielkiej Brytanii i Niemiec do aukcji na dostawy szybkiego internetu nowej generacji w 2019 roku. Huawei jest ponadto partnerem Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski. USA, Nowa Zelandia i Australia zablokowały już dostęp chińskiej firmy do sieci 5G, wskazując na ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. Japonia planuje natomiast zakaz używania urządzeń Huawei i ZTE przez agencje rządowe.

1 grudnia aresztowano w Kanadzie wiceprezes i dyrektor finansową firmy Huawei Meng Wanzhou. Zatrzymanie przeprowadzono na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Nie podano oficjalnie powodu aresztu, ale według komentatorów ma on związek z prowadzonym przez Waszyngton dochodzeniem w sprawie łamania przez chińską firmę sankcji USA przeciwko Iranowi. Meng Wanzhou jest córką Ren Zhengfeia, byłego oficera chińskiej armii i założyciela koncernu Huawei.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama