Menu

Neonaziści wzywali do zabicia księcia Harry'ego

Neonaziści wzywali do zabicia księcia Harry'ego
Na celowniku neonazistowskiej grupy znalazł się książę Harry. (Fot. Getty Images)
Brytyjska policja aresztowała wczoraj trzech mężczyzn podejrzewanych o zachęcanie do terroryzmu oraz do czynów przestępczych na tle rasowym i religijnym. Zatrzymani mieli wzywać m.in. do zastrzelenia księcia Harry'ego - informuje BBC.
Reklama

Zatrzymani mają odpowiednio 17, 18 i 21 lat i są przesłuchiwani na komisariatach w Londynie i Bath. Według telewizji BBC, aresztowania związane są z prowadzonym postępowaniem dotyczącym neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division.

Dowody sugerują, że liderem organizacji jest 21-letni student Uniwersytetu Bath, Andrew Dymock. Mężczyzna wszystkiemu zaprzecza. 

Plakat propagandowy grupy Sonnenkrieg Division. (Fot. BBC)

Reporterzy BBC uzyskali setki wiadomości wysyłanych między ekstremistami z Europy i Stanów Zjednoczonych na serwer gier online. Rozmowy dotyczyły rasizmu, gloryfikowały przemoc i okrucieństwo.

Kluczowym propagandystą, odpowiedzialnym za projektowanie ekstremistycznych materiałów, miał być zaledwie 17-letni mieszkaniec Londynu o polskobrzmiącym nazwisku Oskar K. Jeden z plakatów umieszczonych w internecie sugerował, że księcia Harry'ego należy zastrzelić za "zdradę rasy", wskazując, że zdecydował się na małżeństwo z mającą afroamerykańskie korzenie aktorką Meghan Markle.

Jak informuje BBC, Oskar K. był w przeszłości członkiem zakazanej w Wielkiej Brytanii radykalnie prawicowej grupy National Action oraz innej organizacji o podobnym profilu, System Resistance Network. Nastolatek zamieszczał także w przeszłości swoje zdjęcia, na których był ubrany w koszulkę amerykańskiej ekstremistycznej organizacji Atomwaffen oraz film, na którym palona jest brytyjska flaga.

Na początku czerwca minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Sajid Javid zaprezentował nową strategię walki z zagrożeniem terrorystycznym, wskazując m.in. na szersze wykorzystanie technologii i udostępnianie informacji o osobach, które są obserwowane przez służby.

Javid przyznał wówczas, że zagrożenie terrorystyczne jest jednym z najpoważniejszych wyzwań dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii. Według rządowych danych, od marca 2017 roku udało się udaremnić 12 zamachów terrorystycznych planowanych przez islamistów, a także cztery przygotowywane przez grupy skrajnie prawicowe.

Javid ostrzegł, że "największym zagrożeniem jest terroryzm islamski, w szczególności ze strony tzw. Państwa Islamskiego (IS), ale terroryzm radykalnej prawicy też staje się narastającym problemem". "Oba wykorzystują poczucie krzywdy, zniekształcają prawdę i podkopują wartości, które nas jednoczą" - ocenił, dodając, że terroryści wywodzący się z tych środowisk korzystają wzajemnie ze swoich doświadczeń.

  Komentarze
  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią
  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.11.2019
  GBP 5.013 złEUR 4.292 złUSD 3.901 złCHF 3.950 zł

  Sport


  Reklama