Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

BMW przygotowuje się na twardy Brexit

BMW przygotowuje się na twardy Brexit
BMW produkuje w Wielkiej Brytanii m.in. samochody MINI. (Fot. Getty Images)
Niemiecki koncern motoryzacyjny BMW nadal przygotowuje się na wypadek twardego Brexitu. Firma obawia się niepewności wokół planu premier Wielkiej Brytanii Theresy May, z której gabinetu w ramach protestu odeszło kilku członków.
Reklama

Koncern z Bawarii z zadowoleniem przyjął wstępne porozumienie do jakiego doszło w tym tygodniu między władzami Wielkiej Brytanii a Unią Europejską. Według BMW, był to "pozytywny krok w dobrym kierunku". Mimo tego niepewność polityczna w Londynie powoduje, że należy rozważać różne scenariusze w tym tzw. twardy Brexit.

"Niepewność nie jest dobra dla biznesu. Jako odpowiedzialny pracodawca musimy przygotować się na najgorszy scenariusz, który oznacza brak porozumienia ws. Brexitu" - tłumaczy BMW w oświadczeniu.

"Będziemy nadal apelować do wszystkich stron o porozumienie zachowujące swobodny handel, na którym nasza sieć produkcyjna jest oparta" - dodano.

Czwartkowy kryzys polityczny wokół rezygnacji członków rządu pogarsza sytuację premier May, której gabinet nie dysponuje samodzielną większością głosów w Izbie Gmin. W ciągu dnia siedmiu członków jej rządu, w tym dwóch ministrów i czterech wiceministrów, ustąpiło ze stanowiska w proteście przeciwko przyjętemu w środę wieczorem projektowi umowy wyjścia z Unii Europejskiej. Szczególne kontrowersje wzbudziła rezygnacja szefa resortu ds. Brexitu Dominica Raaba, który od objęcia stanowiska w lipcu br. był współodpowiedzialny za przebieg negocjacji ze Wspólnotą.

Wspierająca dotychczas May w kluczowych głosowaniach Demokratyczna Partia Unionistów (DUP) zapowiedziała głosowanie przeciwko proponowanemu porozumieniu w sprawie Brexitu, twierdząc, że otwiera ono drogę do naruszenia integralności terytorialnej Wielkiej Brytanii.

Swój sprzeciw zasygnalizowała także grupa 60 eurosceptyków w Partii Konserwatywnej, co oznacza, że szefowa rządu musiałaby liczyć na głosy opozycji.

W razie nieuzyskania przez premier May większości w parlamencie dla proponowanej umowy W. Brytania mogłaby opuścić Wspólnotę bez żadnego porozumienia. Eksperci ostrzegają jednak, że taki scenariusz miałby bardzo poważne negatywne konsekwencje dla gospodarki całej Europy.

 

  Komentarze


  • Czytelnik anonimowy
   17 listopada 2018, 13:49

   Gospodarka niemiec ma +20 %przyrostu. Polska okolo 6%. A inne niewiele ponad 0%. Gospodarka Europy nie straci na twardym brexicie . Wrecz zyska i to sporo. Dokladnie tych co wyjada z brytani plus wrescie UE pozbedzie sie wewnetrznego intruza i smierdzacego szczura. Ktory blokowal od lat rozwoj UE. Niemcy swoje bmw beda sprzedawac gdzie indziej. A gospodarka niemiecka z tego powodu nie upadnie. Co czeka brexitowcow g..mnie obchodzi. Tylko chce aby dostali za swoje.

  • Przemko
   17 listopada 2018, 21:16

   jako przyszywany oxfordczyk czarno widzę przyszłość tego miasta (którego i tak nie lubię - nudne, drogie i zakorkowane) - szpital i uniwerek nie zatrudni tych tysięcy kolorowych snujących się do fabryki BMW co rana, popołudnia i co noc (Europejczyków zresztą tam co niemiara). a że fabrykę MINI zamkną - to pewne...

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama