Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

DUP grozi brakiem poparcia porozumienia w sprawie Brexitu

DUP grozi brakiem poparcia porozumienia w sprawie Brexitu
Przedstawiciele DUP grożą wycofaniem swojego poparcia. (Fot. Getty Images)
Północnoirlandzka Demokratyczna Partia Unionistyczna (DUP) zagroziła dziś odmową udzielenia poparcia dla porozumienia w sprawie Bexitu z Unią Europejską, gdyby dopuszczało ono w treści możliwość pojawienia się granicy celnej na Morzu Irlandzkim.
Reklama

Kontrowersje wywołała opublikowana przez dziennik "The Times" kopia listu wysłanego przez premier Theresę May do liderów DUP Arlene Foster i Nigela Doddsa, w którym szefowa rządu tłumaczyła, że negocjatorzy UE domagają się zapisania możliwości utrzymania Irlandii Północnej we wspólnym rynku i unii celnej nawet po wyjściu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty.

Taki mechanizm - nazywany "awaryjnym rozwiązaniem wobec awaryjnego rozwiązania" (backstop to backstop) - jest jedynie hipotetyczną reakcją na inne hipotetyczne wydarzenie, jakim byłoby załamanie się negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych Wielkiej Brytanii ze Wspólnotą.

Domyślnym zabezpieczeniem przed powrotem do tzw. twardej granicy w Irlandii jest zapowiedź brytyjskiego rządu dotycząca czasowo ograniczonego utrzymania tymczasowego członkostwa w unii celnej przez całe Zjednoczone Królestwo nawet po wyjściu z UE i zakończeniu tzw. okresu przejściowego, aż do momentu znalezienia innego rozwiązania, np. dzięki postępowi technologii.

Unijni negocjatorzy obawiają się jednak, że ewentualny upadek rozmów w sprawie przyszłego porozumienia mógłby doprowadzić do wycofania się rządu w Londynie z tego mechanizmu, pozostawiając bez żadnej ochrony przed powrotem do kontroli granicznych w Irlandii, które - zdaniem wielu ekspertów - mogłyby zagrażać procesowi pokojowemu na wyspie.

W swoim liście May poinformowała, że "jest dla niej jasne, że nie może zaakceptować żadnych okoliczności lub warunków, w których (pozostanie Irlandii Płn. w unii celnej i części wspólnego rynku bez reszty kraju - przyp.red.) mogłoby wejść w życie". "Times" zaznaczył jednak, że "DUP zinterpretowało jej dobór słów jako zapowiedź tego, że możliwość takiego mechanizmu zostanie zapisana w umowie", co już byłoby nieakceptowalne jako hipotetyczne otwarcie drogi do naruszenia integralności Zjednoczonego Królestwa.

"List premier jest sygnałem alarmowym dla tych, którzy cenią sobie integralność naszej cennej unii i tych, którzy chcą porządnego Brexitu dla całego Zjednoczonego Królestwa" - oznajmiła na Twitterze Foster w reakcji na publikację gazety.

Temat tzw. twardej granicy w Irlandii budzi wiele kontrowersji. (Fot. Getty Images)

Rzecznik DUP ds. Brexitu Sammy Wilson poszedł nawet o krok dalej, mówiąc wprost, że ugrupowanie jest "bardziej zawiedzione niż wściekłe" podejściem szefowej rządu. "Jeśli porozumienie tego typu trafiłoby do Izby Gmin, nie sądzę, byśmy je poparli" - zadeklarował.

Rządząca Partia Konserwatywna potrzebuje jednak głosów posłów DUP w parlamencie, po tym jak w przedterminowych wyborach parlamentarnych w czerwcu 2017 roku ugrupowanie straciło samodzielną większość w Izbie Gmin. Brak poparcia dla porozumienia mógłby wywołać kryzys polityczny; rząd potrzebowałby wsparcia ze strony deputowanych innych ugrupowań.

Nieformalne dyskusje na temat przyszłego statusu Irlandii Północnej i relacji z Irlandią zdominują ponadto agendę dzisiejszego spotkania Rady Brytyjsko-Irlandzkiej na Wyspie Man. W rozmowach wezmą udział m.in. irlandzki premier Leo Varadkar, brytyjski wicepremier David Lidington, a także pierwsi ministrowie Szkocji i Walii, Nicola Sturgeon i Carwyn Jones.

Rozmowy na temat opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię trwają od maja 2017 roku. Bruksela chce je zakończyć jak najwcześniej, by mieć czas na zaakceptowanie porozumienia przez Parlament Europejski i Radę UE. Musi to nastąpić przed Brexitem, który jest przewidziany na 29 marca 2019 roku.

Jednak dłużej zatwierdzanie umowy może potrwać w brytyjskim parlamencie. Już teraz jako główna przeszkoda w zawarciu porozumienia z UE wskazywane są polityczne kłopoty, zwłaszcza silny opór frakcji eurosceptycznej i niestabilność rządu May.

 

  Komentarze


  • Al
   9 listopada 2018, 16:13

   Co za problem przecież Corbyniści popieraja Brexit i zagłosują z Torysami.

  • Robi
   9 listopada 2018, 18:13

   Tylko twardy Brexsit!!!! co chcieli to maja 😆

  • Mek
   10 listopada 2018, 13:00

   No to DUP.... Musiało się tak skończyć 😂😂😂

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama