Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Prokuratura negatywnie o wniosku Marty Herdy o rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy

Prokuratura negatywnie o wniosku Marty Herdy o rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy
Sprawę Polki skazanej na dożywocie śledzą wszystkie irlandzkie media. (Fot. "Irish Independent"/screenshot)
W piątek 22 grudnia Marta otrzymała informację, że prokuratura nie zgadza się na rozpatrzenie sprawy przez Sąd Najwyższy w Irlandii - poinformowali w internecie bliscy skazanej w Irlandii na dożywocie Polki. Jednocześnie 'Irish Independent' przytoczył przetłumaczoną na angielski przez rodzinę skazanej treść telefonicznej rozmowy polskiej reporterki ze skazaną.
Reklama

Temat odbywającej karę dożywocia w więzieniu dla kobiet Dóchas w dublińskim Mountjoy Prison Marty Herdy wciąż budzi sporo emocji. W październiku tego roku odbyła się rozprawa przed irlandzkim sądem apelacyjnym. Podtrzymał on wyrok sądu pierwszej instancji: dożywocia.

Marta Herda - zgodnie z zapowiedzią - odwołała się od wyroku do irlandzkiego Sądu Najwyższego. Wniosek został jednak odrzucony przez prokuraturę. Bliscy skazanej nie ukrywają, że decyzja nie jest dla nich zaskoczeniem.

„Na 11 stronach przedstawiono stanowisko prokuratury, że Marta nie powinna dostać apelacji (słownictwo Marty). Marta otrzymała to tylko w wersji angielskiej. Nie otrzymała wersji polskiej i nie rozumie tego materiału. Jeżeli pismo, które otrzymała Marta, jest pismem od Prokuratora Generalnego, to jedna z trzech osób podejmujących decyzję o rozpatrzeniu sprawy przez Sąd Najwyższy właśnie podjęła decyzję negatywną. Stanowisko prokuratury nie było i nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Na tym etapie zaskakujące by było, gdyby prokuratura chciała się przyznać do jakiegokolwiek swojego błędu. Czy dostarczenie Marcie takiej informacji ostatniego dnia przed świętami było zaplanowane czy tak po prostu wypadło?” - brzmi wpis na stronie http://pomocdlamarty.pl/.

W rozmowie, której przetłumaczoną na angielski wersję rodzina zamieściła ostatnio w internecie, Marta przedstawiła swoją strategię walki o wolność. W razie odrzucenia wniosku o rozprawę przed sądem najwyższym planuje apelację do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Na ten cel zbierane są na stronie fundusze.

Marta Herda z Arklow została uznana winna zabicia kolegi z pracy Csaby Orsosa z Węgier w 2013 roku. Rozpędzonym samochodem wjechała do morza, w wyniku czego mężczyzna utonął. Według prokuratorów, kobieta zrobiła to specjalnie, mając świadomość, że Csaba nie potrafi pływać. Polka utrzymuje, że jest niewinna.

Rodzina skazanej podziękowała za pośrednictwem strony za okazywane wsparcie.

"Marta jest informowana przez rodzinę o szerokim poparciu i współczuciu, szczególnie ze strony Polaków. Nic nie dorówna jednak osobistemu wyrażeniu takich słów dodających otuchy. Najmilej widziane są proste, szczere listy ze słowami wsparcia” - można przeczytać na stronie.

 

  Komentarze


  • Korwin
   28 grudnia 2017, 07:50

   A gdzie polskie MSZ i Ambasada??? Przeciez to jest jakas kpina.

  • Seb
   28 grudnia 2017, 08:22

   Ambasada i MSZ? Tutaj jest potrzebny adwokat a nie MSZ. To jest sprawn karna, MSZ nie ma prawa ingerowac w sadownictwo w panstwach trzecich. Narobilo sie bigosu, to trzeba go teraz zjesc.

  • Lets hunt
   28 grudnia 2017, 08:56

   ... zapoluje na brytoli i angoli w calej eu nie beda bezpieczni....

  • Skrzywdzony przez poleczk
   28 grudnia 2017, 10:03

   Jasne , niewinna . Jak zwykle jak ktos zakocha sie w Kobiecie to jego wina a gdyby na jej miejscu byl Facet ktory wiechalby samochodem do wody z kobieta, ktora bylaby w nim zakochana bo wszystkie kobiety by psioczyly ze to jego wina . Zaklamanie wsrod kobiet jest zalosne . Zaslozyla na swoj los i bardzo dobrze . Kobiety zawsze byly slepe . Ciagle narzekaja ze nie moga znalesc milosci w zyciu a jak milosc jest pod nosem to nawet nie widza tego i maja wywalone . Wybredne damulki , ktorym sie wydaje ze sa ksiezniczkami .

  • Ewa
   28 grudnia 2017, 13:10

   Jakby nie byla winna to by nie zostala skazana widocznie maja dowdy na to ze Go zamordowala wprawdzie znam Ja tylko z widzenia ale dobrej opini o Niej raczej nie slyszalam !!!

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.03.2019
  GBP 4.950 złEUR 4.287 złUSD 3.758 złCHF 3.785 zł

  Sport


  Reklama