Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Szachownica polskich pilotów podbija Wyspy!

Szachownica polskich pilotów podbija Wyspy!
Szachownica przypomina o pozytywnych cechach Polaków, takich jak pomysłowość, oryginalność, profesjonalizm, skuteczność, a przez to wskazuje na pozytywny i wymierny charakter obecności Polaków w Wielkiej Brytanii. (Fot. Facebook/Hurricane of Hearts)
Na kamizelkach robotników budowlanych, marynarkach biznesmenów, a także szybach samochodów, damskich torebkach i okularach oraz drzwiach wejściowych prywatnych domów - naklejki z szachownicą polskich pilotów, którzy walczyli podczas Bitwy o Anglię, trafiły na ulice Zjednoczonego Królestwa. Za ten gest przyjaźni polsko-brytyjskiej podziękowała organizatorom akcji Elżbieta II.
Reklama
Reklama

Pomysł z popularyzowaniem szachownicy bohaterskich polskich pilotów z czasów Bitwy o Anglię zrodził się w 2013 roku. Podczas meczu Polska-Anglia na stadionie Wembley polscy kibice rozłożyli w swoim sektorze piękną, szeroką na 400m2 szachownicę lotniczą.

Dla organizacji Hurricane of Hearts to wtedy właśnie rozpoczęła się prawdziwa przygoda z promocją wielkich zasług polskich pilotów – bohaterów walczących w Bitwie o Wielką Brytanię.

"Pomysłodawczyni akcji Dagmara Chmielewska, zainspirowana tą częścią historii, postawiła sobie za cel stworzenie największej obywatelskiej akcji promującej Polskę na arenie międzynarodowej. Postanowiła razem ze swoim zespołem stworzyć projekt dystrybucji naklejek wielkości 2cm na 2 cm w kształcie szachownicy lotniczej z okresu 1921-1993” - informuje portal Londynek.net organizacja Hurricane of Hearts.

"Z roku na rok dołączały nowe instytucje oraz osoby. Ale też liczba naklejek zaczęła rosnąć. W 2015 było 50 tys., w 2016 roku 100 tys. i w 2017 roku 150 tys.” - podano w oficjalnym komunikacie.

"Sam projekt ma na celu informowanie i uświadamianie Polakom oraz Brytyjczykom, że był czas, kiedy ramię w ramię walczyliśmy o pokój na Ziemi. Udało się! Warto o tym pamiętać i robić wszystko, by podtrzymywać przyjaźń. Brać lekcję z historii i wciąż budować nową, lepszą” - uzasadniają obecność akcji członkowie organizacji.

Projekt spotyka się z ogromnym entuzjazmem. Już drugi raz Dagmara Chmielewska za swoje działania w Hurricane of Hearts otrzymała podziękowania od Królowej Elżbiety II oraz premier Anglii Theresy May.

"Wszystkie słowa listu zawsze dedykuję swojemu zespołowi. To oni są siłą projektu. Oddają całe swoje serce, by co rok akcja była większa” - zapewnia Dagmara Chmielewska.

Podziękowanie w imieniu brytyjskiej królowej dla Dagmary Chmielewskiej. (Fot. Hurraciane of Harts)

Do akcji dołączają również osoby publiczne z Polski. Projekt wspierany był przez Andrzeja Wajdę, Jerzego Owsiaka, Katarzynę Figurę, Majkę Jeżowską, Annę Jurksztowicz, Piotra Zelta, Rafała Mroczka, Jarosława Jakimowicza, czy Wojciecha Sikorę.

Organizatorzy akcji bardzo chcą, by szachownica odwiedzała kraje, gdzie po wojnie przebywali polscy piloci. Dlatego w przyszłym roku pragną pokazać ją w USA. 

Po raz pierwszy naklejki trafiły na ulice Zjednoczonego Królestwa w 2015 roku, otrzymało je wówczas 50 tys. osób. W zeszłym roku naklejki rozdawane były w 50 miastach Wielkiej Brytanii, a dystrybuowane przez 140 punktów. Członkowie organizacji Hurricane of Hearts wręczyli polskie szachownice już 670 posłom brytyjskim i 460 posłom polskim.

Akcja miała swoją obecność w mediach społecznościowych, a na Facebooku ponad 1 000 osób dzięki specjalnej aplikacji zmieniło swoje zdjęcie profilowe na pokryte filtrem z szachownicą. Ambicją organizatorów jest, aby w tym roku trafiły niemal do każdego zakątka Wysp.

Od 2013 roku także Ambasada RP w Londynie promuje biało-czerwoną szachownicę jako symbol poświęcenia i wkładu Polaków w historię i kulturę Wielkiej Brytanii. Znak szachownicy, który widniał na samolotach Polskich Sił Powietrznych walczących w Bitwie o Anglię, przypomina o dokonaniach polskich lotników i jednocześnie przywołuje pozytywne cechy Polaków, takich jak pomysłowość, oryginalność, profesjonalizm i skuteczność.

Ręcznie wykonane, metalowe wpinki z namalowanym symbolem szachownicy, których produkcję zleca Ambasada, przekazywane są członkom polskich delegacji przybywających do UK, przedstawicielom Polonii i partnerom brytyjskim. Są także noszone przez pracowników Ambasady podczas oficjalnych spotkań. Otrzymali je m.in. książę Kentu Edward, były premier Wielkiej Brytanii David Cameron i lider Partii Pracy Jeremy Corbyn.

W oparciu o biało-czerwoną szachownicę lotniczą stworzono logo Polish Heritage Day w UK. "Szachownica  była symbolem używanym przez polskich pilotów walczących w Bitwie o Anglię, a obecnie dzięki działaniom promocyjnym Ambasady RP w Londynie, stała się znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii" - uzasadniano wybór logo.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama