Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Euforia w Bundestagu. Niemcy legalizują małżeństwa homoseksualne

Euforia w Bundestagu. Niemcy legalizują małżeństwa homoseksualne
W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów. (Fot. Getty Images)
Bundestag przyznał dzisiaj parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. Projekt ustawy zmieniającej odpowiednie zapisy kodeksu cywilnego poparło 393 posłów SPD, Lewicy i Zielonych oraz część CDU/CSU. Angela Merkel głosowała przeciw.
Reklama

Głosy przeciwko ustawie oddało 226 posłów z klubu CDU/CSU, a cztery osoby się wstrzymały. W głosowaniu wzięło udział 623 parlamentarzystów.

Po zmianie paragraf 1353 kodeksu cywilnego uzyskał brzmienie: "Małżeństwo zawierają dożywotnio dwie osoby różnej lub tej samej płci".

Podczas krótkiej, przeprowadzonej w poważnym tonie debaty mowa była o "historycznym wymiarze" decyzji podjętej na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Bundestagu. 24 września Niemcy wybiorą nowy parlament.

"Otwarcie instytucji małżeństwa jest ważnym społeczno-politycznym postępem, na który wielu ludzi w tym kraju długo czekało" - oświadczył szef klubu parlamentarnego SPD Thomas Oppermann. "W małżeństwie decydująca nie jest płeć, lecz gotowość do ponoszenia odpowiedzialności za związek" - zaznaczył polityk SPD.

Polityk Lewicy Dietmar Bartsch podkreślił, że wynik głosowania to zwycięstwo "godności, równości i miłości". "Nasz kraj staje się bardziej normalny" - dodał. O "wspaniałym zwycięstwie" mówił poseł Zielonych Volker Beck, walczący od połowy lat 90. w Bundestagu o prawa gejów.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała po głosowaniu, że oddała głos przeciw. "Dla mnie małżeństwo w rozumieniu konstytucji jest małżeństwem kobiety i mężczyzny. Dlatego nie poparłam dziś tej ustawy" - wyjaśniła.

Kanclerz Angela Merkel poinformowała po głosowaniu, że oddała głos przeciw. (Fot. Getty Images)

Pary homoseksualne w Niemczech mogą od 2001 roku zarejestrować swój związek. Mają też szereg przywilejów dotyczących m.in. spraw spadkowych i wspólnego rozliczania podatków. Na całkowite zrównanie ich związków z małżeństwem, w tym na adopcję dzieci, do zeszłego poniedziałku Merkel nie wyrażała zgody.

Przełomem w trwających od lat zabiegach o otwarcie instytucji małżeństwa dla gejów i lesbijek stała się wypowiedź Merkel podczas dyskusji zorganizowanej w poniedziałek przez redakcję czasopisma dla kobiet "Brigitte". Szefowa rządu i CDU powiedziała przy tej okazji, że w tej sprawie nie będzie stosowała dyscypliny partyjnej, lecz pozwoli posłom na głosowanie zgodnie z sumieniem. Jak wynikało z jej późniejszych wypowiedzi, kanclerz zamierzała powrócić do tej sprawy w przyszłej kadencji.

Wypowiedź Merkel została uznana przez przedstawicieli innych partii za rezygnację ze sprzeciwu wobec równouprawnienia homoseksualistów. SPD w porozumieniu z innymi partiami w Bundestagu postanowiła doprowadzić do uchwalenia ustawy na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu parlamentu.

CDU i CSU uznały działania SPD za złamanie umowy koalicyjnej. Tworząc w 2013 roku wspólny rząd, oba bloki polityczne ustaliły, że kwestia małżeństwa dla homoseksualistów nie będzie poruszana w tej kadencji.

Zrównanie praw popiera dwie trzecie obywateli Niemiec, jedna czwarta jest temu przeciwna. Adopcję dzieci przez homoseksualistów popiera ponad połowa Niemców.

Przeciwnicy przyjętej ustawy rozważają możliwość skierowania skargi do Trybunału Konstytucyjnego. Wśród ekspertów zdania na temat, czy wprowadzona zmiana nie wymaga zmiany konstytucji, są podzielone.

 

  Komentarze


  • Zezu
   30 czerwca 2017, 16:14

   Niemcy upadly dawno temu.Teraz to panstwo gdzie rzadza wesole teczowe ludki troskliwe o uchpdzcow bardzieje niz o swoich

  • Jurek
   30 czerwca 2017, 16:51

   Bundestag przyznał dzisiaj parom jednopłciowym prawo do zawierania związków małżeńskich. To wspaniala wiadomosc i w odpowiednim czasie uchwalona. Reszte 3 swiata oraz zaciemnienia Rydzyka i opetanych politykow zapraszam do Rzeczpospolitej Kaczynskiej.
   Amen........

  • THC
   1 lipca 2017, 08:57

   Bardzo dobrze rownosc ludzi. A plebs, i polscy patrioci czas zeby sie spakowac i wracac do ksenofobicznego kraju.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 17.08.2018
  GBP 4.804 złEUR 4.306 złUSD 3.778 złCHF 3.793 zł

  Sport


  Reklama