Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Trzech Polaków skazanych na 16 lat więzienia. Produkowali na Wyspach papierosy

Trzech Polaków skazanych na 16 lat więzienia. Produkowali na Wyspach papierosy
Hubert Jankowski i Robert Zduniak. (Fot. British Police)
42-letni Robert Zduniak, 39-letni Hubert Jankowski oraz 32-letni Łukasz Pawelec narazili brytyjski skarb państwa na gigantyczne straty, produkując papierosy w nielegalnych fabrykach za pomocą sprowadzanego m.in. z Polski i Czech surowego tytoniu.
Reklama

Na trop polskiej szajki udało się wpaść dzięki odnalezieniu nielegalnej fabryki w Preston. Brytyjska skarbówka rozpoczęła śledztwo, które ujawniło gigantyczną skalę procederu. Polacy sprowadzili do Wielkiej Brytanii nawet 100 ton surowego tytoniu o wartości £17 milionów.

HMRC dowiodło, że mężczyźni byli częścią polskiej siatki przestępczej i używali kilku miejsc w Anglii (m.in. Preston, Bury czy Blackburn), aby z surowego tytoniu produkować papierosy, unikając przy tym płacenia podatków Excise Duty oraz VAT.

Łukasz Pawelec. (Fot. British Police)

Dalsze śledztwo wykazało, że tytoń był importowany na Wyspy np. w samochodach ciężarowych, które rzekomo przewoziły meble. 

"Przedsiębiorczy" Polacy usłyszeli wczoraj wyrok sądu w związku z oszustem skarbowym. Łącznie zostali skazani na 16 lat pozbawienia wolności.

Robert Zduniak, bezrobotny z Blackburn, otrzymał wyrok 8 lat pozbawienia wolności. Polak zdołał jednak zbiec z Wielkiej Brytanii przed rozpoczęciem procesu i jest obecnie poszukiwany międzynarodowym listem gończym.

Hubert Jankowski oraz Łukasz Pawelec otrzymali po 4 lata. Ten drugi również próbował uciec z Wielkiej Brytanii, ale udało się go zatrzymać na lotnisku w Doncaster. 

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama