Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Angela Merkel jako więzień obozu koncentracyjnego

Angela Merkel jako więzień obozu koncentracyjnego
Tygodnik 'Uważam Rze' opublikował na swojej okładce zdjęcie niemieckiej kanclerz Angeli Merkel ubranej jak więźniarka obozu koncentracyjnego. Fotomontaż jest uzupełnieniem artykułu, poświęconego fałszowaniu historii przez Niemców.
Reklama
O kontrowersyjnej okładce polskiego tygodnika piszą media na całym świecie, w tym brytyjski "Daily Mail", który zauważa, że dyplomatyczna wojna na słowa pomiędzy Polską a Niemcami może jeszcze bardziej zyskać na sile. Portret Angeli Merkel w pasiastej piżamie i chustce na głowie jest odpowiedzią "Uważam Rze" na miniserial, pokazany pod koniec marca przez niemiecka stację telewizyjną ZDF.

3-częściowy dokument, zatytułowany "Nasze matki, nasi ojcowie", poświęcony był losom pięciu niemieckich żołnierzy walczących na frontach II wojny światowej. Polacy - a konkretnie polski ruch oporu - zostali przedstawieni przez twórców filmu jako antysemici, chcący pozbyć się Żydów i sprawić, by "zatonęli jak szczury".

Polski tygodnik postanowił o tym napisać w artykule "Fałszowanie historii. Jak Niemcy robią z siebie ofiary II wojny światowej". Kontrowersyjna okładka z niemiecką kanclerz została w jej rodzimym kraju głośno skrytykowana, ale producenci miniserialu nadal utrzymują, że bazowali jedynie na "materiałach historycznych".

Na obrażający Polaków i nieprawdziwy sposób przedstawienia zdarzeń z czasów II wojny zwrócił uwagę polski dyplomata w Niemczech, Jerzy Margański. Jego zdaniem, niemiecki dokument stwarza u odbiorcy wrażenie, że to Polacy są winni zagłady Żydów, a nie nazistowskie Niemcy.

Stacja ZDF oświadczyła natomiast, że celem emisji tego programu było "wywołanie narodowej debaty na temat doświadczeń wojennych".
 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 23.08.2019
  GBP 4.805 złEUR 4.357 złUSD 3.937 złCHF 3.988 zł

  Sport


  Reklama