Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Konina w całej Europie? Skala oszustw jest ogromna

Konina w całej Europie? Skala oszustw jest ogromna
W sklepach w Czechach, na Słowacji, w Austrii i Portugalii odnaleziono produkty, które zamiast wołowiny zawierały końskie mięso. Gdzie jest zatem wołowina?
Reklama
W Czechach końskie mięso znaleziono m.in. w mrożonkach, które były w sprzedaży w sieci handlowej Tesco. "Największą ilość mięsa z zawartością koniny odkryto w Pilznie" - poinformował rzecznik Państwowej Inspekcji Rolniczej i Żywnościowej (SZPI), Pavel Koprziva. Tesco przeprosiło swoich klientów i zwraca im pieniądze za sfałszowane produkty.

Na Słowacji produkty z domieszką mięsa końskiego znaleziono m.in. w sklepach sieci handlowej Lidl, a w dwóch magazynach grupy Jeronimo Martins w Portugalii sanepid zarekwirował lasagne wołowe. Produkt sprzedawany był pod tanią marką Euroshopper w sieci Recheio Cash&Carry.

Natomiast austriacki nadzór sanitarny poinformował wczoraj, że odkrył kolejny przypadek sprzedaży koniny bez informowania o tym klientów - tym razem w budce z kebabami w Wiedniu. Jest to szósty wykryty w Austrii przypadek dodawania koniny do innego mięsa. Wcześniej władze informowały, że znalazły koninę m.in. w trzech rodzajach mrożonek z etykietami, na których deklarowano wyłącznie wołowinę, a także w kiełbasach sprzedawanych w Karyntii na południu kraju.

Austriacki minister rolnictwa Nikolaus Berlakovich obiecał zero tolerancji w walce z tego typu oszustwami i zapowiedział, że na spotkaniu z ministrami rolnictwa UE w przyszłym tygodniu będzie domagał się wprowadzenia "paszportów żywności", które zawierałyby deklarację pochodzenia.

Jak pisze agencja Reuters, jedzenie końskiego mięsa nie jest w Austrii tabu, a konina uchodzi tam za przysmak, zwłaszcza w Wiedniu. Konsumenci są jednak zbulwersowani nieprawdziwymi informacjami dotyczącymi składników jedzenia.

Mięso wołowe z domieszką koniny odkryto dotychczas m.in. w Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Bułgarii. W sprawie skandalu z koniną śledztwo prowadzi Europol we współpracy z 35 agencjami ds. standardów żywności w UE i poza nią.
 

  Komentarze


  • Hare
   23 lutego 2013, 00:27

   Zwierze domowe, hodowlane występujące nad Wisłą?

  • X-men
   23 lutego 2013, 21:15

   Dalej o tej koninie sluchac sie juz tego nie chce

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.07.2018
  GBP 4.835 złEUR 4.316 złUSD 3.716 złCHF 3.712 zł

  Sport


  Reklama