Menu

Lekarze w UK: Rodzice, szczepcie swoje dzieci!

Lekarze w UK: Rodzice, szczepcie swoje dzieci!
PHE: "Nigdy nie jest za późno, aby uzyskać ochronę". (Fot. Getty Images)
Brytyjscy lekarze apelują do rodziców, aby nie zwlekali ze szczepieniem swoich dzieci na odrę, świnkę i różyczkę. Ma to związek z dużą liczbą zachorowań na odrę w Europie, m.in. w Polsce - informuje 'Metro'.
Reklama

W pierwszych trzech miesiącach br. w Anglii odnotowano 231 potwierdzonych przypadków odry. To co prawda mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (265), ale ich liczba wzrosła ponad dwukrotnie w porównaniu do 97 przypadków zgłoszonych między październikiem a grudniem 2018 r. - wynika z danych Public Health England (PHE).

W pierwszym kwartale 2019 r. było też 795 zachorowań na świnkę, czyli prawie trzykrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2018 r., kiedy odnotowano 275 przypadków tej choroby.

Wirus odry jest nie tylko bardzo zaraźliwy, ale może doprowadzić do śmierci niezaszczepionego dziecka. (Fot. Getty Images)

PHE apeluje do rodziców, których dzieci nie mają kompletnego szczepienia przeciwko odrze, aby w trybie pilnym zgłaszali się do swojego lekarza rodzinnego GP. Eksperci ostrzegają, że odra jest nie tylko bardzo zaraźliwa, ale może nawet doprowadzić do śmierci niezaszczepionego dziecka.

"Odra może zabijać i niezwykle łatwo się nią zarazić. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do statusu szczepienia swojego dziecka, skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu. Nigdy nie jest za późno, aby uzyskać ochronę" - zaznacza szefowa szczepień w PHE, dr Mary Ramsay. "W całej Europie zdarzają się epidemie odry, więc jeśli planujesz podróż, upewnij się, że odrobiłeś lekcję" - dodaje.

Jak podaje "Metro", w ostatnim czasie najwięcej zachorowań na odrę odnotowano w Rumunii, Francji, Polsce i na Litwie.

Pierwsza dawka szczepionki MMR, przeciwko odrze, śwince i różyczce, jest skuteczna w 90–95 proc., a druga - w około 99 proc. 

  Reklama
  Reklama

  Najnowsze wiadomości

  Kurs NBP z dnia 29.05.2020
  GBP 4.921 złEUR 4.450 złUSD 4.003 złCHF 4.162 zł

  Sport


  Sport

  Reklama