Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Polski fiskus wie, ile Polacy zarabiają za granicą

Polski fiskus wie, ile Polacy zarabiają za granicą
Urzędy skarbowe mogą dowiedzieć się, ile Polak, pracujący np. w Wielkiej Brytanii, zarobił, dostał zasiłku czy emerytury. (Fot. Getty Images)
Do polskiej skarbówki dotarło 14 razy więcej informacji o Polakach pracujących za granicą, niż sama wysłała o obywatelach innych krajów - informuje 'Dziennik Gazeta Prawna'.
Reklama

W krajach Unii Europejskiej działa automatyczny system wymiany informacji o jej obywatelach. Dane obejmują też dochody. Dzięki temu narzędziu, urzędy skarbowe mogą dowiedzieć się, ile Polak, pracujący np. w Wielkiej Brytanii, zarobił, dostał zasiłku czy emerytury.

Co ciekawe, Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) bardzo chętnie korzysta z tych informacji - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna”.

Z danych Komisji Europejskiej za lata 2015-2017 wynika, że polski fiskus otrzymał 14 razy więcej informacji o obywatelach pracujących za granicą, niż sam musiał wysłać. Okazuje się też, że Polska najczęściej wymieniała informacje z Holandią.

Po co fiskusowi informacje o dochodach? Jak tłumaczy KE, potrzebne są do weryfikacji rocznego zeznania PIT. 

"Z raportu wynika, że od połowy 2015 r., kiedy ruszyła automatyczna wymiana, skala współpracy systematycznie rośnie. Do czerwca 2017 r. przekazano w ten sposób dane o 16 mln podatników, którzy uzyskali dochody warte 120 mld euro (chodzi głównie o zarobki z etatu i emerytury oraz renty)" - czytamy na serwisie Money.pl.

Najczęściej z automatycznego systemu wymiany informacji korzystają Luksemburg i Irlandia, a najrzadziej - Bułgaria, Słowacja i Malta.

 

  Komentarze


  • None
   9 stycznia, 17:13

   Nie ma anonimowosci na tym swiecie. Sledza wszystkich

  • Czytelnik anonimowy
   9 stycznia, 18:43

   Do czerwca 2017 r. przekazano w ten sposób dane o 16 mln podatników...??? Czy w UK mieszka 16 mln podatników???

  • Kris
   9 stycznia, 19:40

   To jest propaganda polskiego rządu

  • Czytelnik anonimowy
   9 stycznia, 20:28

   W UK mieszka wiecej niz 16 mln podatnikow.
   Nie wiem czy w UK mieszka 16 mln Polakow.
   Artykul mowi o Polakach za granica Polski a nie w UK

  • Rsc75
   10 stycznia, 02:24

   @Czytelnik - od 2015 działa w UE wymiana informacji o podatnikach. Podana liczba 16 milionów podatników dotyczy całej Europy. Nie ma się czemu dziwić - w Wlk Brytanii jest około 1 mln Polaków

  • Do czytelnika anonimowego
   10 stycznia, 03:16

   Widzę że debili nie brakuje (ty)

  • Kojot
   10 stycznia, 04:10

   Agato C.-warto jest wiedzieć co się pisze.
   Sytuacja,którą opisałaś ,ma miejsce dlatego,że obywatel polski pracujący w Holandii,chcący odzyskać nadpłacony podatek z tytułu pracy w Holandii,sam musi dostarczy do belastingu zeznanie podatkowe z Polski.Nie jest to szpiegowanie obywateli.Jak nie chcesz zwrotu,to niczego w Polsce nie zgłaszasz

  • Mek
   10 stycznia, 10:25

   I bardzo dobrze, że wie. Niech powie Morawieckiemu, to może przestanie wreszcie namawiać Polaków do powrotu do kraju 😊

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 19.08.2019
  GBP 4.753 złEUR 4.352 złUSD 3.920 złCHF 4.007 zł

  Sport


  Reklama