Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandia: Przemoc psychiczna w związkach będzie karana

Irlandia: Przemoc psychiczna w związkach będzie karana
Ofiary zazdrosnych i kontrolujących partnerów będą mogły uzyskać pomoc. (Fot. Thinkstock)
Już niebawem na 5 lat wiezienia będzie mógł skazać sąd osobę stosującą przemoc psychologiczną w związku. Zmiany w prawie pozwolą na skuteczniejszą pomoc osobom, które są kontrolowane przez swoich partnerów.
Reklama

"Wymuszenie kontroli" zostało wpisane w Ustawę o Przemocy Domowej 2017. W Wielkiej Brytanii, na której Irlandia szeroko wzoruje się w zakresie prawa, zachowania tego typu zostały uznane za poważne przestępstwo już w 2015 roku.

Dzięki nowej legislacji sędziowie będą mogli karać osoby tworzące w domu długotrwałą atmosferę zastraszenia, nawet jeśli nie dochodzi do bezpośredniej przemocy lub jawnych gróźb.

Według nowego prawa, osoba popełni czyn karalny, jeśli zachowywać się będzie w sposób kontrolujący lub wywierać nacisk w sposób, który może mieć poważny wpływ na określoną osobę. W tym przypadku określona osoba jest definiowana jako partner lub ktoś, kto utrzymuje intymną lub zdeklarowaną relację ze sprawcą.

Czyny tego typu będą mogły być karane w sądzie rejonowym maksymalnie rokiem więzienia, a w okręgowym 5 latami.

W nowej ustawie przewidziano także zwiększenie kar dla osób, które napadły lub zgwałciły partnera, a także sprecyzowano przesłanki do wydania sądowego nakazu zbliżania się do określonej osoby. Sędziowie będą mogli wydać taki nakaz, nawet jeśli wnioskujący nie mieszka ze swoim prześladowcą.
Nowe prawo ma wejść w życie jeszcze przed Bożym Narodzeniem lub na początku stycznia.

W Wielkiej Brytanii od 2015 roku w ten sposób trafiło przed sąd 155 osób, z czego 59 uznano za winne. 28 z nich skazano na karę pozbawienia wolności.

 

  Komentarze


  • Nick
   6 grudnia 2017, 13:52

   I bardzo dobrze tak powinno byc w kazdym kraju, zwlaszcza w Polsce

  • Lukasz
   6 grudnia 2017, 18:48

   Pamietajmy ze wobec przyjetego w europie modelu postepowania to MEZCZYZNA jest zawsze KATEM a KOBIETA jest zawsze OFIARA, nawet wtedy gdy to facet jest caly poobijany i zakrwawiony a jego partnerka jest od niego 3 razy wieksza.
   To po prostu jest kolejne prawo ktore pozwoli kobietom szybko i bezstresowo pozbyc sie faceta ktory krzywo na nia spoirzal albo nie pozwolij jej na trojkat z dwoma innymi facetami.

  • Gosia
   7 grudnia 2017, 17:09

   Czyli jak facet cię latami zdradzał, a potem błagał żebyś z nim została choćby dla dobra dzieci.. to
   jeszcze masz mu wierzyć we wszystko co mówi i robi bo inaczej pięć lat dostaniesz... dziwne to.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama