Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Ambasador RP w Londynie zaniepokojony sytuacją Instytutu Józefa Piłsudskiego

Ambasador RP w Londynie zaniepokojony sytuacją Instytutu Józefa Piłsudskiego
Zbiórka harcerek z drużyny Pilica na Ealingu. (Fot. Instytut Piłsudskiego)
Podobnie jak inne polonijne media, informowaliśmy o trudnej sytuacji Instytutu Józefa piłsudskiego w Londynie. Sprawa ta jest szeroko komentowana nie tylko w polonijnym środowisku na Wyspach, ale i w Polsce. Tymczasem swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił Ambasador RP w Londynie, Arkady Rzegocki.
Reklama

Przypomnijmy: instytut bez nowych funduszy może zniknąć z polonijnej mapy Londynu, wraz z cennymi zbiorami, w tym unikatowym egzemplarzem Enigmy. 

"Zaniepokoiły mnie doniesienia o trudnej sytuacji finansowej Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Instytut ten jest jedną z najważniejszych polskich instytucji historycznych w Wielkiej Brytanii, szczególnie w kontekście zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Ambasada RP w Londynie od lat wspiera Instytut w jego działalnościach i również w tej sytuacji dołożymy wszelkich starań, aby mógł on funkcjonować dalej. Temu celowi będzie m.in. służyło spotkanie kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady z Sekretarzem Generalnym Instytutu, do którego dojdzie w najbliższych dniach. Popieramy akcję crowdfundingową Ratujmy Enigmę i zachęcamy wszystkich do jej wsparcia” - oświadczył Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w specjlnym oświadczeniu przekazanym polonijnym mediom.

Mieszczący się w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie Instytut Józefa Piłsudskiego jest niezależną, charytatywną organizacją, powołaną do życia w 1947 roku. Znajdują się tu bezcenne materiały archiwalne, publikacje i eksponaty muzealne z okresu współczesnej historii Polski, a także unikatowa, zbudowana na polskim schemacie maszyna Enigma, wywieziona przez Mariana Rejewskiego z Francji.

Instytut Piłsudskiego w Londynie jest kontynuacją Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski, który powstał w Warszawie w latach 1923-24. (Fot. AC/Londynek.net)

 

  Komentarze


  • Pis
   14 listopada 2017, 23:45

   A od czego jest pIS?

  • Nn
   15 listopada 2017, 07:03

   PiS jest od wspierania kleru

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 21.09.2018
  GBP 4.812 złEUR 4.293 złUSD 3.640 złCHF 3.809 zł

  Sport


  Reklama