Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Irlandczycy dojeżdżają do pracy średnio 30 minut. Coraz częściej - rowerami

Irlandczycy dojeżdżają do pracy średnio 30 minut. Coraz częściej - rowerami
W Irlandii wciąż wielu mieszkańców dociera do pracy na piechotę. (Fot. Thinkstock)
Mieszkańcy Irlandii spędzają średnio na dojazdach do pracy 30 minut dziennie - wynika z najnowszych danych Centralnego Urzędu Statystycznego (CSO). Jednocześnie zwiększa się liczba dojeżdżających.
Reklama

Od ostatniego badania w 2011 roku średni czas podróży wydłużył się o 2 minuty, a o 11% zwiększyła się liczba ludzi mieszkających z dala od miejsca zatrudnienia. Większość osób jako środka transportu używa samochodu (1,2 mln).

Z publicznego transportu korzysta 174,5 tys., a piechotą dociera do pracy 175 tys. ludzi.
Według danych statystycznych, najbardziej wzrosła popularność rowerów – aż o 43%. Do pracy pedałowało 56,8 tys. mieszkańców Irlandii.

Biorąc pod uwagę dzieci, tylko 10% dociera do szkół środkami transportu publicznego. Niemal jedna czwarta chodzi, a 60% jest dowożonych samochodami. Uczniowie szkół średnich częściej jeżdżą autobusami – 28%, a niespełna połowa podwożona jest autem.

Według CSO, w Dublinie pracowało w 2016 roku 512,4 tys. osób. W Cork zatrudnionych było 102,1 tys., w Limerick 102,1 tys., w Galway 44,3 tys., a Waterford 24,3 tys.

Jednocześnie niemal 10 tys. osób podróżuje do pracy do Irlandii Północnej, a 3,5 tys. do innych krajów.
Zdaniem radnego partii Fine Gael, Alana Farrella, dane te wskazują na konieczność realizacji projektów budowy linii Metro North oraz przedłużenia zasięgu DARTa.

“Opublikowane dziś dane pokazują, jak ważne jest inwestowanie w system transportu publicznego, szczególnie że cały czas spada stopa bezrobocia. W Dublinie udaje się utrzymać korzystanie z samochodów poniżej średniej krajowej. Moim zdaniem jest to sygnał, że nadal trzeba podejmować inicjatywy zachęcające ludzi do korzystania z alternatywnych środków komunikacji” - skomentował.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama