Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Neutralne płciowo mundurki w brytyjskich szkołach. Nowe regulacje na Wyspach

Neutralne płciowo mundurki w brytyjskich szkołach. Nowe regulacje na Wyspach
Ujednolicenie szkolnych uniformów jest jednym ze sposobów na okazanie większej otwartości osobom transpłciowym. (Fot. Thinkstock)
Decyzja o wprowadzeniu do szkół neutralnych mundurków jest częścią większego, rządowego ruchu, który ma na celu poprawę warunków dzieci, które nie są pewne swojej płci i nie czują się komfortowo w narzuconym im przez placówki oświatowe sposobie ubierania.
Reklama

Nowe regulacje w pierwszej kolejności obejmą 80 placówek - w tym 40 szkół podstawowych na terenie całego kraju. W ich myśl, mundurki w szkołach powinny być neutralne płciowo.

Decyzję z zadowoleniem przyjęły organizacja walcząca o prawa osób LGBT - Stonewall. "Doceniamy wysiłki na rzecz wsparcia najmłodszych, którzy borykają się z problemami tożsamości płciowej, a także działania mające na celu upewnienie się, że dzieci te czują się dobrze w szkołach. Żadna osoba transpłciowa nie powinna być zmuszana do ubioru, w którym czuje się niekomfortowo. Jeśli do tego dochodzi, ma to destrukcyjny wpływ, zwłaszcza na młode osoby" - skomentował rzecznik prasowy Stonewall.

Decyję o wprowadzeniu neutralnej płciowo polityki mundurków podjęła już w styczniu br. jedna z czołowych szkół w Anglii, 170-letnia Brighton College. Jej dyrektor, Richard Cairns, pozostawił dwie wersje uniformów, ale to do ucznia należy podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniego.

Do nowych regulacji w szkołach odniosła się rzecznika prasowa chrześcijańskiej organizacji Christian Concernt. W rozmowie z "The Times" przekazała, że "ponownie widzimy przesuwającą się coraz dalej granicę". "Jest to duży powód do niepokoju" - dodała.

Niedawno opinię publiczną podzielił ruch jednej z angielskich gmin, która poprosiła czterolatków o wybór płci, z którą się utożsamiają.

Brytyjski rząd z kolei poinformował o obowiązkowych pytaniach o płeć i orientację seksualną w prowadzonym spisie ludności. 

 
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama