Menu

W brytyjskim spisie ludności zapytają o płeć

W brytyjskim spisie ludności zapytają o płeć
Ostatni Census w Anglii i Walii przeprowadzono w 2011 roku. (Fot. Getty Images)
Pytanie o preferencje seksualne i płeć może znaleźć się w ankiecie następnego spisu powszechnego w Wielkiej Brytanii. Kolejny Census odbędzie się w 2021 roku i obejmie Anglię i Walię.
Reklama

Po publicznej dyskusji demografowie z Krajowego Biura Statystycznego - Office for National Statistics (ONS) - zaproponowali możliwość wzbogacenia ankiety o nowe pytania dotyczące problemu seksualnej tożsamości.

Pytanie skierowane będzie do osób zamieszkujących teren Walii i Anglii, mających przynajmniej 16 lat. W ankiecie trzeba będzie zaznaczyć odpowiednią odpowiedź: czy ankietowany jest heteroseksualny, jest gejem albo lesbijką, jest biseksualny, określa się jako inny czy woli nie odpowiadać na to pytanie.

„Osoby transpłciowe czują się dyskryminowane, a poza tym nie ma dokładnych danych, ile mieszka ich na Wyspach” - podkreślają aktywiści z grupy Stonewall.

Problem tożsamości płciowej jest szeroko dyskutowany w Zjednoczonym Królestwie. Radni położonej na południu Anglii gminy Brighton&Hove poprosili w tym roku czterolatków, aby wybrali swoją płeć. Urzędnicy są dumni ze swojej decyzji -mimo faktu, że wprowadziła ona sporo zamieszania wśród rodziców i została skrytykowana przez przez jednego z członków brytyjskiego parlamentu.

Ostatni spis powszechny w Wielkiej Brytanii przeprowadzono wiosną 2011 roku.

Niewywiązanie się z obowiązku wypełnienia i odesłania ankiety grozi grzywną w wysokości do 1 000 funtów. Dane osobowe wypełniających ankietę znajdują się pod ochroną prawa. Nie udostępnia się ani nie publikuje żadnych informacji, które pozwoliłyby na identyfikację osoby lub miejsca zamieszkania.

Dane osobowe są przechowywane w archiwach Centralnego Urzędu Statystycznego Wielkiej Brytanii i są objęte tajemnicą przez 100 lat.

  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama