Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Brytyjczycy szpiegują dla Amerykanów

Brytyjczycy szpiegują dla Amerykanów
Brytyjska służba wywiadu elektronicznego GCHQ podsłuchiwała międzynarodowe rozmowy telefoniczne i aktywność w internecie oraz udostępniała znaczne ilości danych osobowych amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) - ujawnił wczoraj dziennik 'Guardian'.
Reklama
Brytyjski dziennik napisał, że były współpracownik NSA Edward Snowden udostępnił jego dziennikarzom dokumenty dotyczące programu pod kryptonimem "Tempora".

Program "Tempora" działał przez około 18 miesięcy i umożliwiał GCHQ (Centrala Łączności Rządowej - Government Communications Headquarters) nagrywanie i przechowywanie olbrzymiej ilości danych uzyskiwanych z międzynarodowych światłowodowych łączy telefonicznych przez okres do 30 dni.

Według "Guardiana" NSA i GCHQ ściśle współpracują już od kilkudziesięciu lat dzieląc się informacjami wywiadowczymi na podstawie porozumienia międzyrządowego. Współpracują też z odpowiednimi służbami Kanady, Australii i Nowej Zelandii na podstawie porozumienia znanego jako "Sojusz pięciorga oczu".

W "Guardianie" oraz w amerykańskim dzienniku "Washington Post" już wcześniej ukazały się rewelacje na temat tajnego programu podsłuchowego PRISM stosowanego przez NSA. Zdaniem agencji Reuters nowe informacje spowodują, że premier David Cameron znajdzie się pod jeszcze większą presją brytyjskiej opinii publicznej żądającej ujawnienia sposobów pozyskiwania i wykorzystywania danych osobowych.

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague zapewniał niedawno w parlamencie, że GCHQ "zawsze przestrzega brytyjskiego prawa". Odmówił jednak ujawnienia szczegółów współpracy z NSA mówiąc, że "byłoby to korzyścią dla wrogów Wielkiej Brytanii".
 

  Komentarze


  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.01.2019
  GBP 4.872 złEUR 4.286 złUSD 3.773 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama