Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Życiowe doświadczenie" powodem zmiany opinii premiera na temat aborcji

Irlandzki premier nie ukrywa, że aborcja to również dla niego trudny temat, jednak poglądy mogą się zmienić w zależności od naszych życiowych doświadczeń... (Fot. Getty Images)
'Życiowe doświadczenie' wskazał premier Irlandii w rozmowie z 'The Irish Independent' jako powód zmiany opinii na temat aborcji. Jego zdaniem, obecnie obowiązujące prawo jest 'zbyt restrykcyjne'.
Reklama

Premier Irlandii Leo Varadkar zmienił zdanie w sprawie 8. poprawki w 2014 roku. Były minister zdrowia uznał, że obecnie funkcjonujące prawo jest zbyt ostre.

"Trudno mi jest wskazać dokładny moment, jakiś szczególny dzień, w którym skrystalizowały się moje poglądy. Myślę, że jest to kwestia doświadczenia życiowego. Sprawy, które wydawały się czarno-białe dla młodego człowieka, dwudziestokilkulatka, nie są już takie w miarę doświadczania różnych sytuacji i poznawania życia oraz ludzkich losów” - wyznał.

Varadkar przyznał, że w czasie pełnienia funkcji ministra zdrowia nabrał większej świadomości na temat trudności dotyczących aborcji w Irlandii. Zapytany, dlaczego zmienił zdanie na temat wspierania zdrowych kobiet chcących przerwać ciążę, stwierdził, że "zawdzięcza to słuchaniu ludzi”.

"Słuchanie kobiet w moim życiu, moich sióstr i mamy (wszystkie opowiadają się za zniesieniem zapisu), słuchanie przyjaciół i kolegów z partii. Po prostu zorientowałem się, że każda nieplanowana ciąża jest trudnym przypadkiem” - podkreślił.

Szef rządu dodał, iż proponowana zmiana legislacji będzie wyrazem "zaufania kobietom, że potrafią podjąć właściwą decyzję dla siebie i swojej rodziny”.

Plebiscyt w sprawie aborcji odbędzie się na Zielonej Wyspie jutro - 25 maja. Głosujący będą mieli możliwość opowiedzenia się w sprawie zniesienia 8. poprawki. Obecnie obowiązujący zapis gwarantuje równe prawa konstytucyjne matce i nienarodzonemu dziecku, zakazując w większości przypadków aborcji.

Irlandzkie prawo aborcyjne funkcjonuje w prawie niezmienionej formie od 1983 roku, kiedy wprowadzono poprawkę nadającą płodowi prawa obywatelskie. Od tego czasu doszło do wielu skandali. W 2012 roku zmarła na sepsę 31-letnia dentystka, której odmówiono aborcji, a dwa lata później strajk głodowy ogłosiła ofiara gwałtu.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.08.2018
  GBP 4.801 złEUR 4.300 złUSD 3.769 złCHF 3.784 zł

  Sport


  Reklama