Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia? Rząd rozważa pomysł

Zwolnienie z pracy za brak szczepienia? Rząd rozważa pomysł
W Wielkiej Brytanii do soboty zaszczepiono już 12 mln ludzi. (Fot. Getty Images)
Brytyjscy pracodawcy mogą otrzymać możliwość nakazania swoim pracownikom wykonanie szczepienia na koronawirusa i - w przypadku odmowy - legalnego zwolnienia ich. Jak poinformował 'The Telegraph', projekt nowego prawa jest obecnie rozpatrywany przez rząd.
Reklama
Reklama

Dziennik donosi dziś, że kwestia posiadania szczepienia w miejscu pracy byłaby regulowana przez zasady Health and Safety (angielski odpowiednik polskiego BHP).

Według informacji "The Telegraph", zdania w rządzie na ten temat są podzielone. Zwolennicy rozwiązania określanego jako "jab for a job" uważają, że projekt jest podyktowany zdrowym rozsądkiem.

Samo Downing Street dystansuje się jednak od rozwiązania. Rzecznik Borisa Johnsona ocenił, że "zmuszanie kogoś do szczepienia byłoby wyrazem dyskryminacji", ponieważ "szczepienia nie są obowiązkowe".

Rządowe źródła, na które powołuje się gazeta, argumentowały jednak, że "przepisy Health and Safety są po to, aby chronić innych w miejscach pracy" i właśnie w tym kontekście należy rozważać nowe prawo.

Według aktualnych danych ONS, chęć zaszczepienia się wyraziło 89 proc. mieszkańców Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

"Jeśli istnieją wyraźne dowody na to, że szczepionki zapobiegają przenoszeniu się koronawirusa, następnym etapem powinno być upewnienie się, że jak najwięcej osób przyjmie szczepionkę. Jeśli ludzie mają alergie lub inne powody, dla których nie mogą się zaszczepić, to oczywiście powinni być zwolnieni z tego prawa. Tam, gdzie jednak powodem odmowy szczepienia jest nieuzasadniony strach, musimy pomóc ludziom wrócić na właściwe miejsce" - przekazały anonimowe źródła.

Zdaniem prawników z firmy Prinsent Masons, prawo w niektórych przypadkach może być trudne do wdrożenia. Zwrócili oni uwagę, że przepisy Health and Safety będą miały zastosowanie w niektórych branżach, ale ciężko oczekiwać, by szczepień wymagano od osób, które np. pracują jedynie zdalnie.

Trudnością może okazać się także poznanie powodu odmowy szczepienia przez pracownika, a projekt zakłada, że zwolnione z pracy mogą być jedynie osoby używające "bezzasadnych powodów".

"The Telegraph" przytacza także wypowiedź Charliego Mullinsa, szefa firmy zajmującej się usługami hydraulicznymi Pimlico Plumbers. Przekazał on, że gdyby tylko miał taką możliwość, już teraz wymagałby od pracowników szczepień.

Dziennik konkluduje, że projekt wprowadziłby także szereg dodatkowych problemów. Mógłby na przykład doprowadzić do dyskryminacji niektórych grup narodowościowych w Wielkiej Brytanii. Ostatnie badania wykazały bowiem, że mniejszości etniczne i imigranci z krajów o niskim poziomie edukacji są bardziej podatni na fake newsy, a tym samym znacznie częściej rozważają rezygnację ze szczepienia.

W Wielkiej Brytanii szczepienia przeciw Covid-19 odbywają się najszybciej w Europie, zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w stosunku do populacji. Do soboty włącznie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło ponad 12 mln osób, a drugą - ponad 500 tys.

Czytaj więcej:

89 proc. mieszkańców UK chce się zaszczepić przeciwko Covid-19. Wyzwaniem mniejszości etniczne

Rząd UK: Do maja chcemy zaszczepić wszystkich powyżej 50 lat

Brytyjski rząd nie planuje paszportów szczepionkowych

Rząd UK: Nielegalni imigranci są uprawnieni do szczepionki

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 28.03.2024
    GBP 5.0474 złEUR 4.3191 złUSD 4.0081 złCHF 4.4228 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama