Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Związek piłkarzy chce przekładania meczów z powodu upałów

Związek piłkarzy chce przekładania meczów z powodu upałów
Zdaniem związku, "wytyczne FIFA nie są wystarczające, aby chronić zdrowie zawodników". (Fot. Getty Images)
Związek zawodowy piłkarzy FIFPro domaga się przekładania meczów z powodu ekstremalnych upałów np. w Pucharze Narodów Afryki czy lidze hiszpańskiej. Zwrócił się do FIFA o określenie limitu temperatury, po przekroczeniu którego spotkania będzie można odwoływać.
Reklama
Reklama

Przedstawiciele FIFPro już teraz wyrazili zaniepokojenie możliwością rozgrywania meczów mistrzostw świata w czerwcu i lipcu 2026 roku w takich miastach, jak Atlanta i Dallas; poza Amerykanami, współgospodarzami są Kanada i Meksyk.

"Chcielibyśmy znać limit temperatury, po przekroczeniu którego mecz się nie rozpocznie. I nie ma znaczenia, czy to będzie finał mundialu, czy mecz ligowy". Po prostu musi zostać przełożony" - stwierdził odpowiedzialny za sprawy medyczne w związku zawodowym piłkarzy Vincent Gouttebarge.

FIFA twierdzi z kolei, że zgodnie z jej zaleceniami dopuszczalne są przerwy na "chłodzenie" w 25. i 70. minucie. Pod uwagę powinno się brać m.in. temperaturę powietrza (gdy przekracza 32 stopnie Celsjusza dla dorosłych oraz 28 stopni dla graczy poniżej 20. roku życia), wilgotność i lokalizację stadionu.

"Wytyczne nie są wystarczające, aby chronić zdrowie zawodników i pozwolić im prezentować swoje najlepsze umiejętności" - uważa Gouttebarge.

Gospodarzem MŚ 2022 będzie Katar, który opracował technologię chłodzenia swoich stadionów. (Fot. Getty Images)

Przedstawiciel medyczny FIFPro podkreślił, że przerwy powinny być częstsze, ponieważ piłkarze nie powinni tracić więcej niż 250 mililitrów wody co 20 minut. "Grę trzeba było przerywać w 15., 30., 60. i 75. minucie. Zdrowie jest priorytetem".

Organizacja piłkarska zwróciła uwagę na problem związany z rozgrywaniem niektórych meczów ligi hiszpańskiej w południe pod koniec sierpnia oraz spotkań Pucharu Narodów Afryki w Egipcie w czerwcu i lipcu.

"Część meczów odbywała się w słońcu, kiedy temperatura powietrza wynosiła 34-35 stopni Celsjusza, a wilgotność wynosiła ponad 50 procent. Skargi otrzymujemy również od zawodników w Ameryce Północnej i Południowej" - dodał Gouttebarge.

Gospodarzem mundialu w 2022 roku będzie Katar, który opracował technologię chłodzenia swoich stadionów. Nie będzie to potrzebne po zmianie przez FIFA tradycyjnego letniego terminu (czerwiec/lipiec) na listopad i grudzień.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.03.2024
    GBP 5.0343 złEUR 4.3086 złUSD 3.9528 złCHF 4.4711 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama