Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał doroczne nagrody

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał doroczne nagrody
Tradycja przyznawania nagród przez Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie sięga 1951 roku. (Fot. ZPPO)
Nina Taylor-Terlecka, pisarka, oraz Eric Karpeles, pisarz, tłumacz, malarz, zostali laureatami tegorocznych nagród Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie - poinformowała dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm, reprezentująca jury.
Reklama
Reklama

Literacką Nagrodę ZPPnO za całokształt twórczości otrzymała Nina Taylor-Terlecka. Ma ona w swym dorobku kilkaset prac w języku angielskim, polskim i francuskim opublikowanych w książkach zbiorowych i czasopismach naukowych. Jej prace są także tłumaczone na język hiszpański, rosyjski, litewski, białoruski i ukraiński. Jest również - co podkreślono w komunikacie jury - autorką wielu szkiców o pisarzach emigracyjnych i o dziedzictwie kresowym w literaturze polskiej.

Nina Taylor-Terlecka opracowała też spuściznę po mężu Tymonie Terleckim. Pisała posłowia, m.in. do: "Tymon Terlecki, Emigracja naszego czasu" - opublikowane w Lublinie w 2003 r.; "Zaproszenie do podróży. Szkice o miastach i kulturach" - Gdańsk 2006 r. Opracowała również korespondencje Tymona Terleckiego z Andrzejem Bobkowskim, Marią Pawlikowską-Jasnorzewską, Józefem Wittlinem i Jerzym Stempowskim.

Jest także autorką wydanej w języku angielskim: "The Lithuanian Landscape Tradition in the Novels of Tadeusz Konwicki" - Białystok 2018. Ponadto opracowała antologię: "Gułag polskich poetów. Od Komi do Kołymy. Wiersze" wydane w Londynie w 2001 r. oraz w Warszawie w 2011 r. Tłumaczyła prozę m. in. Jarosława Marka Rymkiewicza, Marka Nowakowskiego, Janusza Andermana.

Nina Taylor-Terlecka otrzymałą nagrodę za całokształt twórczości. (Fot. YouTube)

Nina Taylor-Terlecka, urodzona w Londynie jest wychowanką Lycée Français de Londres, absolwentką Uniwersytetu Oksfordzkiego, gdzie studiowała rusycystykę i londyńskiego na którym ukończyła polonistykę. Doktoryzowała się w IBL PAN w Warszawie. Uczestniczyła w wielu konferencjach naukowych w Polsce i w innych krajach, w latach 1993-2016 wykładała literaturę polską na Uniwersytecie Oksfordzkim i na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Zajmuje się literaturą porównawczą.

Nagrodę za upowszechnianie kultury i literatury polskiej w świecie jury przyznało Erikowi Karpelesowi - pisarzowi, tłumaczowi, malarzowi.

Eric Karpeles jest autorem książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza(Almost Nothing: The 20th Century Art and Life of Józef Czapski). Książkę w tłumaczeniu Marka Fedyszaka opublikowało Wydawnictwo Noir sur Blanc, Warszawa 2019.

Jest to biografia Józefa Czapskiego napisana przez zafascynowanego nim Amerykanina. Józef Czapski (1896-1993) był malarzem, pisarzem, publicystą i żołnierzem. Wydane tuż po wojnie wspomnienia Czapskiego z sowieckiego obozu "Na nieludzkiej ziemi" są książką wybitną. Ze wstępu Erika Karpelesa: "Mój pierwszy kontakt z życiem i twórczością Józefa Czapskiego nastąpił całkowicie niespodziewanie. Otrzymałem pocztą z Paryża niewielką francuską książkę na temat Marcela Prousta. Nazwisko autora, Józefa Czapskiego, nie było mi znane. Do pewnego czerwcowego dnia nigdy o nim nie słyszałem, a nazajutrz byłem nim zafascynowany".

Eric Karpeles (po prawej) poświęcił swoją literacką pracę sylwetce Józefa Czapskiego. (Fot. YouTube)

Książka "Almost Nothing" została dobrze przyjęta przez krytykę w Stanach Zjednoczonych, recenzje ukazały się między innymi w pismach: "The New Yorker", "The Wall Street Journal". Podkreślano oryginalność biografii i sam fakt przypomnienia tak wybitnego i oryginalnego pisarza jakim był Józef Czapski.

Urodzony w Nowym Jorku Eric Karpeles jest absolwentem nowojorskiego Art Students League, był też studentem Cité des Arts w Paryżu; jest też członkiem Czesław Miłosz Institute w kalifornijskim Claremont McKenna College.

O przyznaniu Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie zadecydowało jury w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor, prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz z Houston, USA; amb. Andrzej Krzeczunowicz z Warszawy; dr Adam Wierciński z Opola; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington, USA.

Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznaje Nagrody Literackie od 1951 r.

Wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystego Wieczoru Laureatów w lutym 2020 r. Londynie.

Czytaj więcej:

Olga Tokarczuk laureatką literackiego Nobla

W brytyjskich mediach Tokarczuk w cieniu kontrowersji wokół Handkego

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama