Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zuckerberg rozważa usługę informacyjną na Facebooku

Zuckerberg rozważa usługę informacyjną na Facebooku
Zuckerberg nie wspominał o możliwości pobierania opłat od użytkowników Facebooka za korzystanie z nowej funkcji. (Fot. Getty Images)
Szef Facebooka Mark Zuckerberg rozważa stworzenie na swojej platformie nowej usługi, oferującej ponad 2 mld użytkowników dostęp do informacji zewnętrznych wydawców. Poinformował o tym w rozmowie z szefem koncernu wydawniczego Axel Springer Mathiasem Doepfnerem.
Reklama

Produkt ten, w przyszłości zintegrowany z Facebookiem, skupiałby się na dostarczaniu użytkownikom największej na świecie sieci społecznościowej wiarygodnych informacji. Według szefa koncernu, projekt od początku byłby realizowany we współpracy z przyszłymi partnerami na całym świecie.

Zdaniem Zuckerberga, "oddzielny kanał dystrybucji informacji" mógłby owocować "lepszą monetyzacją treści dla wydawców". Dodał, że "Facebook mógłby wejść w bezpośrednie relacje z wydawcami i dbać, aby ich treści były dostępne, o ile będą naprawdę wysokiej jakości".

Mark Zuckerberg nie wspominał o możliwości pobierania opłat od użytkowników Facebooka za korzystanie z nowej funkcji.

Wydawane przez Axela Springera gazety tradycyjne powoli przekształcają się w marki multimedialne. (Fot. Getty Images)

Doepfner zaznaczył z kolei, że około 85 proc. zysków jego koncernu pochodzi z działalności cyfrowej. Obecnie reklama drukowana przynosi mniej niż 10 proc. przychodów, a wydawane przez Axela Springera gazety tradycyjne powoli przekształcają się w marki multimedialne. 

Według Zuckerberga, jednym z najważniejszych dla Facebooka celów jest oferowanie użytkownikom platformy informacji "wysokiej jakości i wiarygodnych". Przyznał, że treści widziane przez użytkowników w serwisie są i będą personalizowane w oparciu o ich preferencje, ale wyraził wątpliwości co do poziomu ingerencji Facebooka w treści wyświetlane osobom korzystającym z serwisu. Zaznaczył, iż nie planuje zatrudniać własnych dziennikarzy, którzy mieliby redagować informacje. "Nie jesteśmy wydawcą" - podkreślił Zuckerberg.

Serwis Recode ocenił, że pomysł Facebooka na nowy produkt to dla firmy "spora zmiana". Jak podkreślił, koncern Marka Zuckerberga już kilka razy próbował realizować różne strategie współpracy z wydawcami, ale poza "kilkoma wyjątkami" nie płacił im bezpośrednio za ich treści.

Zdaniem serwisu, dyskusja Zuckerberga z Doepferem wpisuje się w kontekst kampanii wizerunkowej, jaką Facebook przypuścił na kraje Europy i USA. W weekend prezes koncernu wezwał światowych przywódców do wzmocnienia regulacji firm internetowych, w tym własnej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 16.08.2019
  GBP 4.771 złEUR 4.354 złUSD 3.928 złCHF 4.009 zł

  Sport


  Reklama