Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zniesienie prohibicji w Wielki Piątek opłaciło się Irlandii

Zniesienie prohibicji w Wielki Piątek opłaciło się Irlandii
Słynny pub Temple Bar w Dublinie. (Fot. Getty Images)
Kolejki na kilka godzin przed otwarciem pubów oraz strumienie piwa i whisky - Irlandczycy tłumnie korzystali z pubów, które po raz pierwszy od prawie stulecia otwarto w Wielki Piątek. Tylko jednego dnia na sprzedaży alkoholu Irlandia zarobiła 40 milionów euro.
Reklama

Irlandzkie puby w Wielki Piątek przeżywały prawdziwe oblężenie. Lokale od 10:30 rano mogły otwierać swoje drzwi i sprzedawać alkohol, ale kolejki chętnych do wypicia historycznego piwa ustawiały się już od 7:00 rano.

Po ponad 90 latach zakazu sprzedaży alkoholu i otwierania pubów w całym kraju Irlandczycy w tym dniu na ogół organizowali imprezy domowe. Zakupy z ulubionymi trunkami trzeba było więc zrobić już w czwartek. Kulturoznawcy uważają, że zmiana prawa spowoduje, że Irlandczycy w świąteczny weekend chętniej wychodzić będą do pubów. Po pierwsze dlatego, że  po gościach nie trzeba będzie zmywać naczyń, a po drugie w lokalu spotkać można więcej ludzi.

Pierwszy Wielki Piątek bez zakazu sprzedaży alkoholu opłacił się Irlandczykom. Puby w całym kraju zarobiły w tym dniu około 40 mln funtów i to pomimo tego, iż w wielu lokalach wprowadzono historyczną, promocyjną cenę piwa i whisky.

Nie wszystkim zależało na zarobku. Wielu polityków i organizacji uważało, że wizyta w irlandzkim pubie jest atrakcją dla turystów. Goście z kolei zadowoleni byli, że mogli skryć się gdzieś przed deszczem.

Niektóre puby, na przykład Slattery’s z Dublina, obiecał cały zysk ze sprzedaży alkoholu w Wielki Piątek przekazać na cele dobroczynne.

Zakaz sprzedaży napojów alkoholowych został wprowadzony na Zielonej Wyspie w 1927 roku. O jego zniesienie od dłuższego czasu apelowali przede wszystkim przedstawiciele sektora turystycznego.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.08.2018
  GBP 4.823 złEUR 4.300 złUSD 3.777 złCHF 3.803 zł

  Sport


  Reklama