Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Znaleziony portfel z pieniędzmi? Polak i Brytyjczyk go zwróci

Znaleziony portfel z pieniędzmi? Polak i Brytyjczyk go zwróci
Z badania wynika, że bardziej "opłaca się" gubić pełne portfele. (Fot. Getty Images)
Ludzie częściej zwracają zagubiony portfel, jeśli zawiera pieniądze - a im więcej gotówki, tym większa szansa na jego odzyskanie - to zaskakujący wniosek naukowców, którzy 'zgubili' ponad 17 tys. portfeli w 355 miastach 40 krajów i śledzili, jak często ktoś kontaktował się z 'właścicielem' zguby.
Reklama
Reklama

Równowartość około 10 funtów w lokalnej walucie zwiększyła wskaźnik zwracania portfela do około 51 proc., w porównaniu z 40 proc. w przypadku portfeli bez gotówki. 

Kiedy naukowcy podnieśli stawkę w USA, Wielkiej Brytanii i Polsce, zwroty skoczyły do 72 proc. dla portfeli zawierających równowartość około 74 funtów, w porównaniu z 61 proc. dla tych, w których było tylko 10 funtów. Jeśli nie dołączono żadnych pieniędzy, zgubę zwracało 46 proc. osób.

Jak to możliwe? "Dowody wskazują, że ludzie mają tendencję do dbania o dobro innych i nie chcą być postrzegani jako złodzieje" - tłumaczy jeden z autorów badania, Alain Cohn z University of Michigan.

Z kolei Christian Zuend z Uniwersytetu w Zurychu zauważa, że "nagle czujemy się złodziejami", gdy tylko zobaczymi pieniądze w cudzym portfelu. "A im większa kwota, tym większym złodziejem stajemy się we własnych oczach" - dodaje naukowiec, cytowany przez "Washington Post".

Portfele, użyte w badaniu, były w rzeczywistości przezroczystymi wizytownikami, dobranymi tak, aby ludzie mogli zobaczyć pieniądze bez ich otwierania. Zespół 13 asystentów badawczych udawał osoby, które właśnie znalazły portfel i zwracały go do banku, teatru, muzeum, hotelu, na pocztę, posterunek policji lub innych urzędów publicznych.

Dane "właściciela" znajdowały się na wizytówce włożonej do portfela. (Fot. Getty Images)

Kluczowym pytaniem było to, czy pracownik otrzymujący portfel, skontaktuje się z domniemanym właścicielem, którego nazwisko i adres e-mail widniały na znajdujących się w środku wizytówkach. Zostały one zrobione tak, aby "właściciel" zguby wyglądał na osobę, która mieszka w okolicy. Do niektórych portfeli załączano także listę zakupów. 

Niektóre zawierały również klucz i takie portfele zwracano częściej niż te bez klucza. To doprowadziło naukowców do wniosku, że troska o innych odgrywa w badaniu ważną rolę, ponieważ - w przeciwieństwie do pieniędzy - klucz jest cenny dla właściciela, ale nie dla osoby obcej.

Nagrody bardzo różniły się pod względem częstotliwości kontaktu z "właścicielem" portfela. W Szwajcarii oddawano 74 proc. portfeli bez pieniędzy i 79 proc. tych z gotówką. W Chinach wskaźnik ten wynosił odpowiednio 7 i 22 proc., a w USA -  39 proc. i 57 proc.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 25.04.2024
    GBP 5.0427 złEUR 4.3198 złUSD 4.0276 złCHF 4.4131 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama