Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Znaczny wzrost aktów przemocy w czasie pandemii we Francji

Znaczny wzrost aktów przemocy w czasie pandemii we Francji
"Ataki wymierzone w służby publiczne sprawiają, że funkcjonariusze znajdują się na skraju załamania". (Fot. Getty Images)
Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odnotowało 20-procentowy wzrost aktów przemocy w rodzinach i 137-procentowy wzrost liczby napadów oraz innych przestępstw - wylicza w liście do prefektów policji szef MSW Gerald Darmanin, domagając się od policji zdecydowanych działań.
Reklama
Reklama

W telegramie wysłanym 4 czerwca do prefektów, do którego dotarł dziennik "Le Figaro", minister Darmanin stwierdza: "Od początku roku byliśmy świadkami aktów gwałtownej przemocy", co, jak zapewnia, związane jest ze skutkami kryzysu zdrowotnego.

MSW wskazuje na 20 proc. wzrost liczby przypadków przemocy domowej (w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2021 r. w porównaniu z rokiem 2020 r.), w tym zabójstw lub usiłowań zabójstw oraz wzrost o 137 proc. interwencji służb w związku z napadami "osobników niebezpiecznych".

"Ataki wymierzone w służby publiczne sprawiają, że funkcjonariusze znajdują się na skraju załamania" - podkreślił Darmanin, który jest zaniepokojony "28-procentowym wzrostem przemocy wobec służb bezpieczeństwa, zdrowia i ratownictwa".

Minister pisze również o trwającej "przemocy w miastach". "Te fakty i ich powaga muszą wymagać zdecydowanej reakcji" - podkreśla.

Szef MSW wskazuje również podwyższenie o 82 proc. grzywien za używanie narkotyków, a także "wzrost konfiskat konopi indyjskich o 43 proc. i o 99 proc. heroiny w pierwszym kwartale 2021 roku

"Cudzoziemcy zagrażający porządkowi publicznemu są systematycznie deportowani z terytorium kraju. W ciągu ostatnich 11 miesięcy przeprowadzono 185 wydaleń, a 20 tys. cudzoziemcom odmówiono lub cofnięto prawo pobytu we Francji - podał minister.

W ciągu ostatnich kilku dni opinią publiczną we Francji wstrząsnęły opisywane przez media brutalne akty przemocy wobec kobiet, z których część zakończyła się zabójstwami, mimo sądowych zakazów zbliżania się oprawców do swoich ofiar.

Czytaj więcej:

Krajowe Biuro Statystyczne: W 2020 r. przestępczość w UK spadła o 8 proc.

Bójka na lotnisku Luton: Cztery osoby ranne, 17 aresztowanych

W Europie w czasie pandemii wzrosła liczba rozwodów. W Polsce jest odwrotnie

Szwecja ma najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w Europie

Raport: Rośnie liczba ataków na pracowników sklepów w UK

Francja: Nożownik ciężko ranił policjantkę. Doszło do strzelaniny

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 19.04.2024
    GBP 5.0615 złEUR 4.3316 złUSD 4.0688 złCHF 4.4787 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama