Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zmieniamy banki jak rękawiczki

Zmieniamy banki jak rękawiczki
Fot. Thinkstock
Nikt w Europie nie zmienia tak często banków jak Polacy. Bijemy na głowę pod tym względem 26 innych krajów, przebadanych przez Bain & Company w ramach projektu 'Lojalność klientów w bankowości detalicznej'.
Reklama
Reklama
Najbardziej lojalnymi klientami okazali się Holendrzy. Tylko jeden na stu mieszkańców tego kraju zmienił w ciągu ostatniego roku swój bank. W Polsce ten wskaźnik jest niemal 5 razy wyższy (na taki krok zdecydowało się aż 4,7 proc. klientów w Polsce). I ponad dwa razy wyższy niż na przykład w Wielkiej Brytanii.

Według portalu Bankier.pl, w całej Europie bankom coraz trudniej zatrzymać u siebie klienta, który na bieżąco obserwuje rynkową ofertę i nie ma skrupułów, gdy znajdzie bardziej lukratywną ofertę u konkurencji. Coraz więcej Polaków skarży się na wysokie opłaty (47 proc. badanych), zniechęca również niska jakość usług (22 proc.) i fatalna oferta produktowa (19 proc.).

Dlaczego klienci decydują się na zmianę banku? Z badań wynika, że głównym powodem są warunki cenowe i większa różnorodność produktów. Duży wpływ na tę decyzję mają także usługi internetowe - zwróciło na to uwagę prawie 70 proc. badanych. Zwolennicy nowoczesnych technologii często zakładają konto zdalnie. Na taką drogę decyduje się w Polsce dwa razy więcej klientów (30 proc.) niż w USA.

Według 2/3 respondentów, ważnym elementem jest też lokalizacja bankomatów. Natomiast najmniej istotna okazała się marka banku i jego reputacja.

Bankier.pl podaje, że najbardziej zadowolonymi z usług banku w Polsce są klienci Alior Bank (50 proc. zadowolonych), Eurobanku (46 proc.) i ING Bank Śląski (45 proc.). Autorzy raportu podkreślają, że na polskim rynku są także instytucje finansowe, których klienci nie są usatysfakcjonowani i jest ich ponad 25 procent.

Co prawda Polacy nie są lojalnymi klientami, ale za to chętnie gonią za nowinkami technicznymi. W Polsce rośnie liczba użytkowników bankowych serwisów online. Regularne korzystanie z usług mobilnych każdego dnia deklaruje 38 proc. badanych, co stawia Polaków mniej więcej w połowie stawki wśród przebadanych 27 krajów. Ciekawostką jest fakt, że Chińczycy i mieszkańcy Korei Południowej są najbardziej przywiązanym do "banku w komórce" narodem na świecie.
    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama