Złoto Rudzińskiej, srebro Brożek w MŚ we wspinaczce sportowej

Aleksandra Rudzińska zdobyła złoto we wspinaczce górskiej. (Fot. Innsbruck 2018 - IFSC Climbing World Championships)
Aleksandra Rudzińska (KW Kotłownia Lublin) zdobyła w Innsbrucku tytuł mistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas. W finale na 15-metrowej ścianie była szybsza od Anny Brożek. Czwarte miejsce zajęła Aleksandra Kałucka (obie AZS PWSZ Tarnów).

W pierwszej rundzie finałowej rozgrywki z udziałem 16 najlepszych zawodniczek wyłonionych w eliminacjach walczyły... siostry bliźniaczki Kałuckie - Aleksandra, która rok temu właśnie w Innsbrucku została mistrzynią świata juniorek, i Natalia.

Po drodze do ścisłego finału, do którego awansowały Rudzińska, Aleksandra Kałucka i Brożek nie obyło się bez kolejnego bratobójczego pojedynku – w wyścigu z Rudzińską minimalnie przegrała bardzo dobrze dysponowana Patrycja Chudziak (Skarpa Lublin).

Do walki o podium przystąpiły trzy Polki i Maria Krasawina. Najpierw Kałucka przegrała z Rudzińską. Następnie Brożek zmierzyła się z Rosjanką, która miała falstart i później zdobyła brązowy medal, po tym jak identyczny błąd popełniła Kałucka.

Nie udała się obrona tytułu Marcinowi Dzieńskiemu (AZS PWSZ Tarnów), który odpadł już w pierwszym biegu. Mistrzem świata został Irańczyk Reza Alipourshenazandifar (dwa lata temu przegrał w finale w paryskiej hali Bercy z Polakiem). W walce o złoto Francuz Bassa Mawem rozminął się z przyciskiem zatrzymującym czas.

Dwa lata temu Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu wspinaczki sportowej do programu igrzysk w 2020 roku. W Tokio rozgrywany będzie wielobój, składający się z boulderingu (rozwiązywaniu prostych problemów wspinaczkowych), prowadzenia (wspinaczki z liną) i wyścigów na czas.