Złota Johaug. Norweżka najlepsza w biegu na 10 km

Therese Johaug powróciła do startów po aferze dopingowej. (Fot. Getty Images)
Norweżka Therese Johaug zdobyła w biegu na 10 km techniką klasyczną złoty medal narciarskich mistrzostw świata w Seefeld. Drugą Szwedkę Fridę Karlsson wyprzedziła o 12,2 s. Trzecia była Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, a najlepsza z Polek Izabela Marcisz zajęła 35. miejsce.

Marcisz do triumfatorki straciła 2.29,8. Urszula Łętocha była 56. - 4.17,0 straty, a Weronika Kaleta 57. - 4.20,2.

To drugi triumf Johaug w Seefeld. Wcześniej najlepsza była w biegu łączonym na 15 km, a łącznie ma już dziewięć złotych medali MŚ. Jej wygrana nie jest żadnym zaskoczeniem. Uwagę przykuwa za to wynik Karlsson.

Zaledwie 19-letnia Szwedka w styczniu w Lahti zdobyła dwa złote medale mistrzostw świata juniorów. W rywalizacji z seniorkami idzie jej niewiele gorzej. W Pucharze Świata ma na koncie tylko jeden występ. Kilka dni przed mistrzostwami sprawdziła formę w Cogne, gdzie właśnie na 10 km "klasykiem" była siódma.

Trzecia Oestberg do zwyciężczyni straciła 35,6 s. 1,4 s do podium zabrakło natomiast Fince Kriście Parmakoski. Kolejne zawodniczki od Johaug były już wolniejsze o ponad minutę.

Następny start biegaczek w Austrii to jutrzejsza rywalizacja sztafet. W składzie polskiej drużyny będzie Justyna Kowalczyk.