Menu

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują
Polacy są najwolniej rejestrująca się grupą imigrantów z UE. (Fot. Getty Images)
Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii ostrzegło premiera UK Borisa Johnsona, że Polacy nie rejestrują się w brytyjskim systemie osiedleńczym. Pomimo tego, że ostateczna data rejestracji mija pod koniec przyszłego roku, dotąd tylko 17 proc. Polaków zalegalizowało swój pobyt.
Reklama

W związku z niepokojącymi danymi, które stawiają Polaków na końcu imigracyjnej listy, prezes Zjednoczenia Polskiego Tadeusz Stenzel wysłał do Borisa Johnsona list, w którym podzielił się swoimi obawami.

Zdaniem szefa polonijnej organizacji, ​​opóźnienie w rejestrowaniu się wynika przede wszystkim z samego charakteru rejestracji i faktu, że "o status osiedleńczy należy się ubiegać, a nie go deklarować". Przymus ma tym samym działać negatywnie na chęć Polaków do zalegalizowania swojego pobytu.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że część imigrantów znad Wisły "nie rozumie, dlaczego mieliby składać wniosek, skoro ich prawo do pobytu, nauki i pracy zostało już uznane w 2004 roku".

Dużym problemem, na który zwrócił uwagę działacz polonijny, jest utrudniony kontakt z niektórymi grupami Polaków w Wielkiej Brytanii, które - często nie mając styczności z brytyjskimi mediami i nie znając dobrze angielskiego - nie wiedzą o konieczności rejestracji. W tej sytuacji pomocne mogłyby być działania lokalnych gmin, które powinny listownie informować imigranów z UE o wymogu legalizacji swojego pobytu - zauważył Tadeusz Stenzel.

Brytyjski rząd od wielu miesięcy prowadzi kampanię reklamową w mediach i w miejscach publicznych, aby zwrócić uwagę na konieczność legalizacji swojego statusu imigracyjnego. (Fot. Getty Images)

Innym powodem, dla którego Polacy nie rejestrują się w brytyjskim systemie osiedleńczym, jest ich niewielka wiedza informatyczna.

W liście zwrócono też uwagę na brak jakiegokolwiek fizycznego dokumentu, który potwierdzi możliwość legalnego pozostania na Wyspach.

"Jesteśmy przekonani, że rząd Zjednoczonego Królestwa nie chce, aby Brexit pozostawił w trudnej sytuacji trzy czwarte Polaków żyjących na Wyspach" - zwrócił uwagę rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego Wiktor Moszczyński, dodając, że ułatwienie procesu rejestracji "jest w interesie brytyjskiego rządu".

"Brexit może wywołać wystarczające zamieszanie i stres wśród Polaków i innych obywateli UE - nie powinni się dodatkowo martwić o swój status prawny i przyszłość swoich dzieci, którzy mogą być przesłuchiwane przez urzędników" - ocenił polski działacz.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii jest najbardziej reprezentatywną organizacją polskiej diaspory w tym kraju. Organizację założono w 1946 r. jako organizację promującą polską kulturę i reprezentującą głos wszystkich polonijnych grup, podmiotów i organizacji.

Poniżej publikujemy treść całego listu (w oryginale).

  Komentarze
  • Pablo Whodini
   13 sierpnia, 17:32

   BO rezydentura I benefity sie naleza I chu... . To Jak teraz mam mieszkanie z kansilu I pobieram benefity to nie bede juz mogl wynajmowac tych dwoch sypialni a Sam zyc w living room? To nie fair.

  • Kojot
   13 sierpnia, 17:49

   Uważam,że Polacy się nie rejestrują,bo jest to sprzeczne z naszym duchem wolności
   Problemy z językiem,czy jakieś inne to bzdura.Jak się coś opłaca ,to potrafimy to zrobić

  • Ewa
   13 sierpnia, 18:13

   Ta aplikacja do rejestracji prostsza już chyba nie może być. Aplikowanie o termin do ambasady o paszport na stronie polskiej jest bardziej wymagające niż o s.status. Nie róbmy z Polaków pośmiewiska sugerując, że Polacy gorzej niż inni żyjący tu Europejczycy znają angielski czy obsługę komputera. To nie jest pomocne tylko nastraja innych opozycyjnie do nas, mówiąc, że z Polski sami niezaradni analfabeci do UK wyemigrowali. Polacy jak zwykle czekają na ostatnią chwilę i to tyle.

  • Przemko
   13 sierpnia, 18:22

   ostrzega?
   a czym mu grozi? że paręset tysięcy tumanów opuści UK?

  • Ja
   13 sierpnia, 19:21

   A. pana Borisa najbardziej to bendzie interesowalo .Ucieszy sie bo wiecej bendzie mogl wyrzucic 👍

  • Janusz
   13 sierpnia, 19:39

   Czekam na Brexit i wtedy się zarejestruję :)))

  • Pisarz
   13 sierpnia, 20:25

   brexit tylko dla buraków

  • Gosc
   13 sierpnia, 20:47

   Skoro,trzeba tylko zalegalizowac popyt, to samo Polacy robia w urzedach polskich z innymi imagrantami w Polsce, I tez musza skladac, wiec jakie wy problemy wiecznie macie.

  • Giga
   13 sierpnia, 20:48

   może po prostu nie chcą zostać w UK, bo szczerze nie ma sensu tam zostawać.

  • Tom
   13 sierpnia, 21:15

   Moja rodzina jest świetnie zorientowana w sytuacji ale nie mamy zamiaru się rejestrować bo nie jesteśmy jakimiś murzynami żeby się u potomków właścicieli niewolników rejestrować. Mamy swój kraj, który do 10 lat zrówna się PKB z Wlk. Brytanią jeśli tylko Wlk. Brytania przetrwa do tego czasu w co szczerze wątpimy. Ponadto brytole nam łaski nie robią tylko My im robimy łaskę, że tu jesteśmy bo zawsze możemy pojechać i budować niemieckie PKB. Stawiam 1000 funtów, że do 5 lat Wlk.Brytania przestanie istnieć.

  • Retro
   13 sierpnia, 21:36

   Jak ten list trafił do np" The sun " to dopiero Brytyjczycy będą mieli zabawę...

  • Mirek London
   14 sierpnia, 06:28

   Apeluje do Zjednoczenia aby sie odwalilo od nas, od Polakow w UK !
   Przestancie nas pokazywac jako pol-analfabetow, bez jezyka, bez znajomosci komputera, bez znajomosci prawa.
   Doskonale wiemy czym jest Brexit i wiemy jakie idiotyzmy dzieja sie ostatnio na wyspach ale mamy tez swoja godnosc i honor. To ,ze dopiero 17% z nas sie zarejestrowalo nie ma nic wspolnego z brakiem wiedzy.

  • Hi
   14 sierpnia, 07:15

   Nie rejestrujcie się każdego jego wola , później nie płaczcie jak będziecie mieli na granicy problemy ze w systemie nie widniejecie jako osoba osiedlona w uk , w Polsce ma się dowod osobisty a tu trzeba być jako osoba osiedlona i co z tego ze nin się ma, ma go wiekszosc , tylko jakiś menel może go nie posiadac albo idiota

  • Drifter
   14 sierpnia, 07:19

   Jesli dojdzie do brexitu to duzo polakow chce wyjechac z tego syfu

  • Ona
   14 sierpnia, 08:15

   Mirek i Giga mają rację!!!!!

  • Pire z dżemem
   14 sierpnia, 08:21

   Mirek London pełna zgoda jakaś organizacyjka o której nigdy w życiu nie słyszałem mieszkając w Londynie kilka ładnych lat robi z nas idiotów.Będzie brexit to będziemy się rejestrować albo sobie wyjedziemy tam gdzie nam będzie pasowało

  • Kasia
   14 sierpnia, 08:23

   nie chce zeby ten pan Tadeusz mnie osmieszal sugerujac, ze nie umiemogarnosc rejestracji. Bedzie Brexit to sie zarejestruje!! Przeciez po Brexicie jest jeszcze czas przejsciowy. Czemu kto wypowiada sie za nas? 11 lat place w UK podatki i council tax. Wezcie sobie sami dane o mnie jak to was tak interesuje. Election Poll ma moje dane i to ze jestem Polka.

  • Foregzemp
   14 sierpnia, 08:54

   Toć to jak dojdzie do twardego brexitu ten kto wyjedzie i tak pewnie za jakiś czas wróci do UK. Myślicie że w pl eldorado jest.

  • Ana
   14 sierpnia, 09:21

   Nie podoba się to wracać do Polski u Kaczyńskiego napewno będzie Wam lepiej

  • Iria
   14 sierpnia, 09:50

   Czy to jakis zart? A to my sié uwazamy za jaki wyjatek, z ktorym wszyscy musza obchodzic sie jak jajkiem??? Najwyzej Ci co sie nie zaresjestruja beda musieli wyjechac.Nikomu laski nie robia , ze sie zarejestruja. Poza tym tlumaczenie , ze nie znaja dobrze angielskiego jest idiotyczne. A to co, czekaja az Anglicy naucza sie polskiego??Jak checsz mieszkac w obcym kraju to naucz sie jezyka. Ten list to totalny OBCIACH!!

  • Kero
   14 sierpnia, 10:03

   Polacy sie nie rejestruja bo maja w dupie UK po brexicie, nikt z nimi nie bedzie przezywal recesji na wlasne zyczenie

  • Polak UK
   14 sierpnia, 10:09

   Zarejestruję się gdy wyjdą z UE. Po co mam się rejestrować skoro jeszcze są w UE. A może nawet nie wyjdą?

  • Drakus
   14 sierpnia, 10:52

   Mirek Londyn dokładnie to opisał. Ktoś robi z Nas idiotów, którzy nie potrafią się zarejestrować bo nie panikujemy. Czasu mamy jeszcze dużo i jak będzie trzeba to wszystko zrobimy. Na dzień dzisiejszy niema pewności co do brexitu, codziennie jest inna wersja. Jeżeli ktoś ma problem z zarejestrowaniem się, to drugi mu pomoże, bez obaw!. Przyjdzie czas to my załatwmy to albo wyjedziemy, zobaczymy jak będzie. Mieszkam tu i pracuję 13 lat i oprócz paszportu UK mam wszystkie dokumenty, czy muszę biec i szybko się rejestrować?. Polacy to bardzo inteligentny Naród i wiedzą co i kiedy trzeba zrobić.

  • Elco
   14 sierpnia, 11:19

   To jak to właściwie jest. Skoro Polacy mają "legalizować" swój pobyt to sugestia jest, że przebywają tu nielegalnie a tak nie jest. Skoro więc przebywają legalnie to nie ma mowy o legalizacj wszak "lex retro non agit"

  • Kakadu
   14 sierpnia, 11:19

   Nie jestesmy murzynami w UK? W TV pokazuja nas jako sprzataczki i prostytutki. Obejrzyjecie Little Britain, albo nie dalej jak wczoraj "Inside no.9" - sezon 4 odc. 4 - oczywiscie! "Agnes" - sprzataczka, jak tylko zobaczylem jej rysy - wiadomo, z Polski, a potem co? Odzywa sie po polsku do syna. "Line of Duty" - kim jest prostytutka, ktora potrzebuje tlumacza nawet do porstych tekstow - zgadnijcie. Nie mowie, ze Brytyjczycy sa swieci, ale kto na ta opinie pracowal przez lata. A jedzcie do Chicago, USA - cale dzielnice Polakow, ani be ani me po angielsku... Uczys sie trzeba, to sie zmieni.

  • Tymczasowa
   14 sierpnia, 11:36

   pisanie o polskich ulomnosciach ze strony przedstawicieli polonii jest bardzo nie na miejscu, no chyba ze pisza wylacznie o sobie

  • Do Elco
   14 sierpnia, 12:29

   Tutaj prawo może działać wstecz. 0parte jest na kazusach. Nie jest skodeksowane jak prawo rzymskie.

  • MMDP
   14 sierpnia, 12:58

   Moim zdaniem, Polacy się nie rejestrują z powodu tego, że sam Brexit jest jedną wielką niewiadomą i poprostu chcą na spokojnie poczekać aż sytuacja się wyklaruje i nie będzie rządnych niejasności, w końcu jest jeszcze sporo czasu. Robienie z nas ludzi nie znających języka czy nie potrafiących używać komputera nie ma sensu i jest krzywdzące

  • Hi
   14 sierpnia, 14:21

   Kakadu a ty myślisz ze w Polsce to nie ma sprzątaczek i prostytutek ? hahaha sa i to często nawet w najlepszych rodzinach podobno
   To tylko status osiedlenia boicie się tego jakby to miałoby byc nie wiadomo co , szybkie łatwe do zrobienia i już , o co tyle szumu , wszystko się wszędzie zmienia ,w uk tez się zmienia , no chyba chyba ze się było tu na czarno i nie ma jak udowodnić ze się było

  • Matt
   14 sierpnia, 16:20

   I do z tego że się zarejestrowałem jak czekam 4 miesiące na decyzję

  • Hi
   14 sierpnia, 16:39

   Matt to trwa do 70 dni jakbys robił to wiedziałbyś o tym z emaila od nich który jest wysyłany do każdego ,ta informacja jest tam napisana do ilu dni to trwa

  • Iwona
   14 sierpnia, 20:26

   Zarejestrowalam sie na odp czekalam 1 dzien i juz mam.Lezy jesc nie wola i moze sie przydac

  • Czytelnik anonimowy
   14 sierpnia, 22:15

   Zupełnie niepotrzebnie wysłany list pokazujący Polaków jako naród gorszy od reszty społeczeństwa UE, nieposiadający prostych umiejętności IT i nieznający języka. Polacy się nie rejestrują, gdyż każdy czeka na Brexit aby podjąć decyzję o pozostaniu w UK czy ewentualnej rejestracji. Nikt nie musi nas namawiać i nam uświadamiać co należy zrobić bo doskonale potrafimy ocenić to sami.

  • Janek
   15 sierpnia, 00:21

   Raczej chca "pomoc" za odpowiednia oplata. "My dotrzemy do nich po polsku- wy zaplacicie" widza w nas analfabetach zrodlo zysku

  • Aga
   15 sierpnia, 00:37

   Ja zwyczajnie nie mam telefonu z Androidem, tylko Iphona!! I to jest problem

  • Damian
   15 sierpnia, 08:08

   Taki list mogla wyslac tylko pseudo polska organizacja "reprezentujaca" Polakow. Dziwne ze jakos ta maloinformatyczna, nie znajaca jezyka i ogolem upoledzona Polonia bardzo dobrze radzi sobie w organizowaniu wszelkiego rodzaju wsparcia pod kazdym wzgledem. Ze gdziekolwiek czlowiek nie skontaktuje sie z firmami sredniej wielkoscia najczescie na pozycji znajduje sie jakis Polak i to jest obecny trend a jedyne co moim zdaniem powstrzymuje Polakow przed rejestracja jest to ze politycznie sa bardziej swiadomi od Anglikow i czekaja na rozwoj wydarzen czy to ma wogole sens sie rejestrowac

  • Hi
   15 sierpnia, 12:49

   Aga w czym problem popros kogos w domu kto ma telefon z androidem , możesz tez zawsze isc do ksiegowosci i tam ci pomogą to zrobić , Janek w Polsce polacy byli od zawsze żródlem zysku dla innych , dziwne ujadanie jakby was stad wyrzucali z dnia na dzień , nie chcesz nie rób wyjedź jeden z drugim , chcesz zrób i zostan ,

  • Juri
   15 sierpnia, 15:23

   jezu jak czytam te komentarze to mnie zciska ludzie niepodoba sie w uk to do polski proste

  • Ktossupercos
   16 sierpnia, 17:08

   Co za bzdury napisaliście w tym liście, mówcie tylko i wyłącznie za siebie bo mnie nie reprezentujecie w UK pusząc do premiera taki stek bzdur!!! Przecież ja tu już jestem zarejestrowany, w cancilu , w systemie podatkowym, w nhs -- wszędzie!! Więc po jaka cholerę wymyślili jakaś rejestrację statusu osiedlenczego?! To jest powód dlaczego ja i moja rodzina się tam nie zarejestrowała bo rząd UK wie gdzie i od kiedy jestem, a może i z przyjemnością z tą wyjadę bo ten kraj idzie w bardzo złym kierunku

  • Pol
   20 sierpnia, 05:37

   A kto to wogole jest ten Stencel i z jakiej okazji on sie wypowiada w czyims imieniu????

  Dodaj komentarz
  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.11.2019
  GBP 5.008 złEUR 4.292 złUSD 3.879 złCHF 3.913 zł

  Sport


  Reklama