Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zatopione pancerniki na sprzedaż w serwisie eBay

Zatopione pancerniki na sprzedaż w serwisie eBay
Zainteresowanych posiadaniem wrakami niemieckich okrętów nie brakuje... (Fot. Getty Images)
Pancerniki z czasów pierwszej wojny światowej zatopione w Scapa Flow w 1919 roku, są do kupienia na eBay z ceną wywoławczą nieco ponad 800 000 funtów - donosi BBC.
Reklama

Kiedy statki, które były częścią niemieckiej floty High Seas, zostały wystawione na sprzedaż w serwisie aukcyjnym eBay, niektórzy podejrzewali oszustwo. Sprzedawca wyjaśnił jednak, że zakupiono je od nieistniejącej już firmy ratowniczej i zostaną zlicytowane. Zainteresowanie aukcją przekroczyło oczekiwania obecnego właściciela wraków.

W ramach porozumienia o zawieszeniu broni pod koniec I wojny światowej, Niemcy musiały poddać większość swojej floty. Łącznie w Scapa Flow* internowano 74 statki niemieckiej floty High Seas. Po kapitulacji, okręty zacumowano w zatoce Firth of Forth (zatoka Morza Północnego na Oceanie Atlantyckim w Szkocji - przyp. red.).

21 czerwca 1919 roku kontradmirał Ludwig von Reuter, obawiając się niepowodzenia rozmów pokojowych, wydał rozkaz zatopienia floty będącej pod jego dowództwem. W sumie na dno morskie poszły 52 statki. Desperackiego aktu dokonał w obawie przed wznowieniem działań wojennych, w przypadku załamania negocjacji traktatowych w Paryżu i ewentualnego przejęcia floty przez aliantów w ramach reparacji wojennych.

Większość z okrętów została wydobyta podczas jednej z największych w historii operacji ratowniczych. Tylko siedem z nich pozostaje na dnie Scapa Flow w Orkney. Wśród nich są jednostki: Markgraf, Karlsruhe, Konig i Kronprinz Wilhelm. Obecnie, uznane za zabytki, teoretycznie są niedostępne dla nurków. Od 1981 roku należały do firmy zajmującej się pracami na głębokości. Gdy jej właściciel przeszedł na emeryturę, postanowił sprzedać wraki.

Reprezentujący firmę Drew Crawford w wypowiedzi dla BBC Radio Orkney poinformował, że nowy właściciel okrętów będzie miał do nich dostęp, ale nie będzie mógł ich podnieść z dna morskiego. Dodał także, że możliwe będzie uzyskanie licencji na odzyskanie artefaktów ze statków, natomiast nie będzie zgody na wydobycie i zagospodarowanie samych wraków.

*Scapa Flow – akwen pomiędzy wyspami Orkadów, podczas I i II wojny światowej służący jako główna baza Royal Navy, czyli brytyjskiej marynarki wojennej.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 14.10.2019
  GBP 4.900 złEUR 4.297 złUSD 3.896 złCHF 3.910 zł

  Sport


  Reklama