Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zaostrza się konflikt na Bliskim Wschodzie. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaniepokojona

Zaostrza się konflikt na Bliskim Wschodzie. Rada Bezpieczeństwa ONZ zaniepokojona
Reuter informuje, że mieszkańcy północnej części Stefy Gazy nie dostrzegli obecności lądowych sił izraelskich, mówili natomiast o silnym ostrzale artyleryjskim i dziesiątkach ataków z powietrza. (Fot. Getty Images)
W niedzielę zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ, by omówić zaostrzający się konflikt pomiędzy Izraelem a Strefą Gazy. Walki wybuchły w poniedziałek i stają się coraz bardziej zaciekłe, zginęły już dziesiątki cywili. Ze względu na zagrożenie w tytm regionie wiele linii lotniczych zawiesiło loty na lotnisko im. Ben Guriona w Tel Awiwie. 
Reklama
Reklama

Dzisiaj trwa ostrzał rakietowy południowego Izraela ze Strefy Gazy (obszar pod administracją władz Autonomii Palestyńskiej, jednak od czerwca 2007 faktyczną kontrolę sprawuje organizacja Hamas - przyp. red.) po nocy intensywnych walk. Około 160 samolotów jednocześnie przeprowadziło o północy z czwartku na piątek zmasowany atak na sieć tuneli wykopanych przez Hamas pod miastem Gaza – informuje portal Times of Israel.

Było to największe izraelskie uderzenie od wybuchu walk w poniedziałek – podało izraelskie wojsko.

Według Sił Obronnych Izraela (IDF) w tej kampanii powietrznej, która trwała prawie 40 minut, około 450 pocisków zostało zrzuconych na 150 celów na północy Strefy Gazy. Wojsko podało, że wciąż szacuje zakres szkód wyrządzonych tej podziemnej infrastrukturze, która według rzecznika IDF Hidaja Zilbermana była "strategicznym atutem" dla Hamasu.

Oprócz ataku z powietrza, izraelskie czołgi, działa artyleryjskie i piechota na granicy ze Strefą Gazy przeprowadziły ostrzał na cele Hamasu, które podczas szturmu chciały uderzyć w cele izraelskie - wyjaśnił Zilberman dodając, że wojska lądowe pozostają po izraelskiej stronie granicy i nie weszły do Strefy Gazy, pomimo wcześniejszych twierdzeń IDF.

W sumie około 500 pocisków artyleryjskich i 50 pocisków pancernych zostało wystrzelonych podczas tego kolejnego bombardowania. Palestyńczycy w Gazie podają, że izraelskie uderzenie trwało ponad godzinę i spowodowało wiele ofiar, choć dokładna liczba nie była od razu znana – informuje Times of Israel. 

W Strefie Gazy runął w środę 14-piętrowy wieżowiec Al-Szoruk, na który izraelskie lotnictwo zrzuciło dwie bomby. To trzeci wysoki budynek w palestyńskiej enklawie zniszczony w tym tygodniu przez izraelskie siły powietrzne. (Fot. Getty Images)

Ministerstwo zdrowia Strefy Gazy przekazało, że liczba ofiar śmiertelnych wśród Palestyńczyków wzrosła od poniedziałku do 115, w tym 28 dzieci i 15 kobiet, a 621 osób zostało rannych. Ugrupowania zbrojne Hamas i Islamski Dżihad potwierdziły 20 ofiar śmiertelnych w swoich szeregach, choć Izrael twierdzi, że liczba ta jest znacznie wyższa. W Izraelu zginęło siedem osób, w tym 6-letni chłopiec.

Izrael utrzymuje, że większość ofiar śmiertelnych po palestyńskiej stronie to członkowie ugrupowań zbrojnych lub zabici przez omyłkowy ostrzał rakietowy Hamasu.

Żyjący na wygnaniu przywódca Hamasu Saleh Aruri przyznał dzisiaj rano w londyńskiej stacji satelitarnej Al-Araby, że jego ugrupowanie odrzuciło propozycję trzygodzinnego zawieszenia broni, aby umożliwić dalsze negocjacje, które miałyby na celu pełne wstrzymanie ognia. Poinformował, że wysiłki na rzecz rozejmu podejmują Egipt, Katar i ONZ.

AP zwraca uwagę, że poprzednie podobne zbrojne konflikty, włącznie z konfliktem w 2014 roku, ograniczały się w dużej mierze do działań w Strefie Gazy i na przygranicznych terytoriach Izraela. Teraz jednak walki i rozruchy rozlewają się na znacznie rozleglejsze tereny niż nawet podczas palestyńskiej intifady w 2000 roku.

W najbliższą niedzielę 16 maja odbędzie otwarte posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie ostatniej eskalacji konfliktu izraelsko-palestyńskiego - poinformowały źródła dyplomatyczne.

Waszyngton, główny sojusznik Izraela, podkreśla prawo Izraela do obrony przed atakami rakietowymi dokonywanymi przez palestyński Hamas ze Strefy Gazy. Równocześnie zaapelował jednak o "deeskalację konfliktu" i o "uczynienie wszystkiego co możliwe w celu unikania ofiar wśród ludności cywilnej". 

Konflikt pomiędzy Żydami/Izraelczykami a Palestyńczykami trwa od 1948 roku, od kiedy proklamowano państwo Izrael, a Mandat Palestyny - zgodnie z rezolucją ONZ - miał być podzielony na państwa żydowskie i arabskie.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 24.04.2024
    GBP 5.0220 złEUR 4.3177 złUSD 4.0417 złCHF 4.4202 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama