Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Zamieszki na Kapitolu: FBI miało informacje o planach ekstremistów

Zamieszki na Kapitolu: FBI miało informacje o planach ekstremistów
W zamieszkach, które 6 stycznia miały miejsce na Kapitolu, śmierć poniosło pięć osób. (Fot. Getty Images)
Dzień przed zamieszkami na waszyngtońskim Kapitolu biuro FBI w Virginii miało informacje o planach ekstremistów, którzy wspominali o 'wojnie' - informuje 'Washington Post'.
Reklama
Reklama

"Bądźcie gotowi do walki. Kongres musi usłyszeć tłuczenie szkła, wyważanie drzwi i rozlew krwi żołnierzy niewolników BLM i Pantify. Bądźcie agresywni. Przestańcie nazywać to marszem, wiecem lub protestem. Idźcie tam gotowi na wojnę. Będziemy mieli naszego prezydenta albo umrzemy. Nic innego nie doprowadzi do tego celu" - cytuje dziennik fragment raportu FBI, odnoszący się m.in. do rozmów w Internecie aktywistów wybierających się na marsz do Waszyngtonu.

Gazeta wyjaśnia, że BLM to ruch Black Lives Matter. Pantifa zaś to obraźliwe określenie antify, skrajnie lewicowego ruchu antyfaszystowskiego, którego zwolennicy angażują się nieraz w gwałtowne starcia z prawicowymi ekstremistami.

Według "Washington Post", ostrzeżenie pochodzące z Virginii przeczy zapewnieniom wyższego urzędnika FBI, że biuro nie posiadało żadnych danych wywiadowczych wskazujących na to, jaką formę mogą przybrać protesty .

"Raport FBI przedstawiał złowieszczy zarys niebezpiecznych planów, w tym osoby udostępniające innym mapy tuneli Kapitolu i możliwych punktów zbiórki zwolenników Trumpa udających się grupami z Kentucky, Pensylwanii, Massachusetts i Południowej Karoliny do Waszyngtonu" - pisze dziennik.

Według informacji dziennika, od 5 stycznia 2021 roku FBI w Norfolk otrzymywało informacje wskazujące na wezwania do przemocy w odpowiedzi na "bezprawne blokady", które będą organizowane przez policję 6 stycznia 2021 roku w Waszyngtonie.

"Materiały FBI są jak dotąd najbardziej znaczącym dowodem na sporą porażkę wywiadowczą poprzedzającą chaos, w którym zginęło pięć osób. Jeden z jej funkcjonariuszy, chcący zachować anonimowość, przekazał, że niepowodzenie nie dotyczyło pracy wywiadu, ale działań przedsięwziętych na podstawie dostępnych informacji" - podkreśla dziennik.

Powołując się na funkcjonariusza FBI, "WP" twierdzi, że w ciągu 45 minut od natrafienia na niepokojące sygnały, w tym rozmowy w sieciach społecznościowych, biuro w Norfolk sporządziło raport i przesłało go dalej. Nie wiadomo jednak - pisze "WP" - kto poza FBI był o nim poinformowany.

"Washington Post" przekazuje też opinie funkcjonariuszy FBI z Norfolk. Ich zdaniem, zebrane informacje nie miały jeszcze formalnego charakteru "ostatecznie opracowanej informacji wywiadowczej", zaś - zgodnie z przyjętą praktyką - instytucje, które je otrzymują, "są proszone o niepodejmowanie działań na podstawie surowych raportów bez koordynacji z FBI".

Czytaj więcej:

USA: Demonstranci wtargnęli do Kongresu. Cztery osoby nie żyją

USA: Trump zobowiązuje się do płynnego przekazania władzy 20 stycznia

USA: Demokraci chcą nawet "symbolicznego" usunięcia Trumpa

Biden nie boi się inauguracji, Straż Kapitolu w stanie gotowości

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama