Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zamieszanie wokół planowanych w Londynie prawicowych targów książki

Zamieszanie wokół planowanych w Londynie prawicowych targów książki
Klub Orła Białego działa od 1967 roku. Obecnie zarządza nim Magda Harvey. (Fot. Klub Orła Białego)
Nie odbyły się planowane na 27 stycznia prawicowe targi książki, które miały mieć miejsce w Klubie Orła Białego w Londynie. Do tej pory jednak trwa prawdziwa burza w środowisku polonijnym, oskarżającym zarówno Ambasadę RP o finansowanie tego przedsięwzięcia, jak i kierownictwo Klubu Orła Białego o prawicowe sympatie.
Reklama

We wtorek 22 stycznia redakcja Londynek.net otrzymała anonimowy email od osoby, która poinformowała o planowanym na 27 stycznia wydarzeniu o charakterze skrajnie prawicowym. Według autora listu, targi książki miała sponsorować Ambasada RP w Londynie, a za samym przedsięwzięciem miał stać Piotr Szlachtowicz z portalu Nowy Polski Show. Gośćmi targów - według nadawcy maila -mieli być m.in. "Jacek Wrona - były oficer Centralnego Biura Śledczego i Marcin Rola, powiązany z grupami faszystowskimi w Wielkiej Brytanii".

Ambasada RP w Londynie, zapytana przez naszą redakcję o tę sprawę, stanowczo zaprzeczyła pogłoskom o dofinansowaniu imprezy.

Ostatecznie - ze względu na bezpieczeństwo - targi książki zostały odwołane przez Klub Orła Białego, ale do tej pory jego kierownictwo ma do czynienia z wrogością i zarzutami ze strony niektórych środowisk. W związku z tym zarządzająca klubem Magda Harvey wydała specjalne oświadczenie, które w całości publikujemy poniżej.

Oświadczenie Klubu Orła Białego na Balham w sprawie odwołanych targów książki i nagonki na Klub sztucznie napędzanej przez opozycyjne frakcje polityczne.

Od wielu lat hasłem przewodnim Klubu, skierowanym do Polaków, jest: Klub Orła Białego – Twoje miejsce w Londynie.

Wierzymy, że w naszym Klubie jest miejsce dla Wszystkich Polaków, niezależnie od ich poglądów politycznych. Jesteśmy miejscem politycznie neutralnym.

Na co dzień próbujemy łączyć ludzi niezależnie od ich narodowości i promować polskość poprzez szerzenie kultury, historii, tradycji, muzyki i sztuki kulinarnej.

Organizatorzy wydarzenia, którzy zarezerwowali w naszym Klubie salę na Targi Książki (rezerwacja na 27 stycznia 2019 roku), bez podania charakteru eventu, zostali zaakceptowani w dobrej wierze.

Na 3 dni przed wydarzeniem, Klub został odwiedzony przez oficerów licencyjnych policji, którzy otrzymali informacje, że event organizowany jest przez skrajną prawicę. Managerowie poinformowali, iż Klub jest miejscem politycznie neutralnym i w przeszłości odbywały się spotkania różnych frakcji, bez niepożądanych incydentów. Przedstawiony plan zabezpieczenia imprezy został zaakceptowany przez policję. Oficerowie wyszli ustatysfakcjonowani.

25 stycznia 2019 r. lokalni działacze polityczni rozpoczęli nagonkę na Klub, żądzajac odwołania imprezy, telefon nie przestawał dzwonić. Nazwano nas: faszystami, rasistami, ksenofobami, islamofobami, antysemitami i nazistami. Ostatecznie obelgi przeszły w groźby zagrożenia życia i spalenia budynku.

Managerka Klubu zgłosiła na policję otrzymanie pogróżek karalnych oraz zwróciła się z prośbą o asystę policji. Kilka lat temu doszło do niebezpiecznego precedensu, kiedy to na parkingu Klubu spalony został samochód służbowy oraz nastapiła seria włamań i zniszczenia mienia w trzech firmowych budynkach. Wyciągając wnioski z przeszłości, gdy po raz kolejny padły pogróżki pod naszym adresem, nie mogliśmy narazić na niebezpieczństwo klientów, pracowników i mienia. Ze względu na zbyt duże ryzyko, podjęta została decyzja o odwołaniu imprezy.

W konsekwencji postawiono nam zarzuty braku patriotyzmu i tchórzostwa. Osoby uwłaczające naszej godności nie zdają sobie sprawy z tego, iż prowadzenie każdego lokalu użyteczności publicznej jest obwarowane przepisami dla posiadaczy licjencji na ich prowadzenie, dotyczącymi zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i pracownikom.

Mowa nienawiści uderzyła w nas ze wszystkich stron.

Zatrważający jest fakt, że w czasach tak niesprzyjającej atmosfery dla cudzoziemców w UK my, jako Polacy, po raz kolejny pokazujemy rozłamy polityczne, a nie Jedność Narodową. Zamiast budować mocne i zjednoczone polskie społeczeństwo na Obczyźnie, walczymy ze sobą...

Drodzy Rodacy! Zamiast krytykować i wyśmiewać wszystko co robimy i czego nie robimy, przyjdźcie do nas z pomysłami, imprezami, dobrym słowem... Budujcie z nami polską społeczność czynami, a nie pustmi słowami odważnie, a często anonimowo, publikownymi w mediach społecznościowych.

                                                                                                                                                  Magda Harvey

 

  Komentarze


  • R2
   12 lutego, 19:02

   Wazne zeby LGBT I feministki mogli sie spokojnie spotykac.

  • GitGandiUK
   12 lutego, 19:16

   Bardzo dobre oświadczenie. Popieram panią Magde i życze powodzenia w działalności.

  • Wujek dobra rada
   12 lutego, 20:02

   Aj waj, aj waj skrajna prawica :-))))) Tak, znamy to w Polsce już od dawna, dlatego tzw. środowisko tzw. gazety wyborczej nie ma już żadnego wpływu na decydujące sprawy w kraju. Szkoda, że tu w Londynie jeszcze działa lewacki brain washing, ale do czasu.

  • Chory świat
   12 lutego, 20:57

   Ważne jest jakie organizacje dzwoniły i groziły ( lub pod kim sie podszywały , to zawsze by była jakaś wskazówka ) . Przydało by sie zaiwestować w dobre kamery do monitorowania ( pani Harvey , również prosi sie wymiana starych uszkodzonych kolumn głośnikowych bo uszy bolą to moze przychodziło by więcej ludzi na dyskoteke ). Chytry 2 razy traci ! Tak czy inaczej tutejsze wielokulturowe społeczeństwo pokazało , że mają swoje brytyjskie standardy tolerancji i poprawności politycznej i upupią kazdego ( z urzędu jak Rafała Ziemkiewicza lub w prywatnym zakresie ) kto sie po za to wychyli .

  • Polan
   13 lutego, 00:25

   "Zamiast budować mocne i zjednoczone polskie społeczeństwo na Obczyźnie, walczymy ze sobą..."
   Ja tam wolę zintegrować się z krajem, w którym mieszkam i przestrzegać jego praw, zamiast integrować się z łysymi amebami ledwo dukającymi po angielsku, ale za to z gębami pełnymi nienawiści do muzułmanów, "lewaków" czy osó lgbt. I taka jedna uwaga: jak się mieszka w UK to wypadałoby się dostosować do brytyjskiego prawa.

  • Do Polan
   13 lutego, 06:16

   Prawo prawem czlowieku o czym ty pierd.... za przeproszeniem to co czlowiwk nie moze miec innych pogladaow jak ty bo co czujesz.sie lepszy? To wlasnie wychodzi z ciebie jescze wieksze cebulactwo niz nazywasz lysych bez angielskiego ..... ja to bym chcial zobaczyc jak ty ynnie po angielsku gadasz

  • Leon zawodowiec
   13 lutego, 07:26

   ty polan chcialbys by bardziej angielski od anglika i napewnomowic lepiej od nativspeakera

  • Dariusz
   13 lutego, 08:15

   Polan!!! Juz lepiej tego nie mogles wyrazic szacun .

  • Maria Boguszewska
   13 lutego, 09:13

   Ja tam wiem, ze my tylko przeciw sobie to szybko geby otwieramy ale zeby cos wspolnie to juz gorzej
   co z nas za narod

  • MaTi Prawicowy
   13 lutego, 09:52

   Widać u ludzi pewne skrzywienie moralne moralne którego powodem jest przeświadczenie wyższości nad innymi i którym zdaje się że ich racja tylko jest słuszna a resztę ludzi zamykają w urojonych stereotypach np lewicowe poglądy mówią człowiek który jest wyznania islam to nie można nazwać go terroo.. Bo to obraża jego uczucia ale nie przeszkadza to tym samym ludziom nazywać kogoś naziolem Łysa amebą lub innymi brzydkimi epitetami tylko za to że mają inny światopogląd. Posiadając poglądy prawicowe wcale nie trzeba nienawidzić wszystkich np ja mam znajomych z różnych Religi z którymi się szanujemy.

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.06.2019
  GBP 4.774 złEUR 4.263 złUSD 3.810 złCHF 3.810 zł

  Sport


  Reklama