Menu

"Załamały się" rozmowy rządu z Partią Pracy ws. Brexitu

"Załamały się" rozmowy rządu z Partią Pracy ws. Brexitu
Corbyn: "Nie byliśmy w stanie zniwelować istotnych luk w polityce między nami". (Fot. Getty Images)
Rozmowy pomiędzy brytyjskim rządem a opozycyjną Partią Pracy dotyczące sposobów na wyjście z impasu w sprawie Brexitu załamały się, pogrążąjąc Wielką Brytanię w jeszcze większym zamęcie - informuje dzisiaj 'Metro'.
Reklama

Przedstawiciele rządu i Partii Pracy spędzili ostatnie sześć tygodni, próbując znaleźć kompromisowe rozwiązanie ws. umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.  Głównym punktem spornym było to, czy Zjednoczone Królestwo ma pozostać w unii celnej. Laburzyści chcieli stałej unii celnej z UE po Brexicie, ale torysi byli temu zdecydowanie przeciwni.

Dzisiaj Partia Pracy wycofała się z dalszych negocjacji, zaznaczając, że rozmowy z rządem w celu znalezienia kompromisu "zaszły tak daleko, jak mogły". "Nie byliśmy w stanie zniwelować istotnych luk w polityce między nami" - tłumaczył szef laburzystów Jeremy Corbyn w liście do premier Theresy May.

Dodał też, że planowana zmiana lidera Partii Konserwatywnej oznacza, iż rząd stał się "jeszcze bardziej niestabilny, a jego autorytet uległ degradacji", co osłabia wiarę w "zdolność rządu do wypełnienia jakiegokolwiek kompromisowego porozumienia".

Rzecznik brytyjskiej premier potwierdził, że rozmowy z opozycją załamały się i oświadczył, że rząd teraz rozważa następne kroki, w tym próbę przekonania tych posłów konserwatywnych, którzy dotychczas głosowali przeciwko umowie.

Wczoraj Theresa May zapowiedziała przedstawienie harmonogramu dotyczącego opuszczenia przez nią stanowiska szefowej rządu po głosowaniu ws. Brexitu w przyszłym miesiącu. May jeszcze raz spróbuje uzyskać poparcie posłów dla swojej umowy z UE w tygodniu rozpoczynającym się 3 czerwca.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 22.10.2019
  GBP 4.970 złEUR 4.279 złUSD 3.841 złCHF 3.885 zł

  Sport


  Reklama