Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

"Zagrożenie ze strony kobiet i dzieci bojowników IS"

Nie widać jeszcze wielkiej fali powrotów dżihadystów z Iraku i Syrii, obserwujemy natomiast powroty kobiet, młodzieży i dzieci. (Fot. Getty Images)
Szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen ostrzegł dzisiaj przed zagrożeniem, jakie dla bezpieczeństwa stanowią powracające po upadku kalifatu do Europy kobiety i dzieci bojowników Państwa Islamskiego (IS).
Reklama

Nie widać jeszcze wielkiej fali powrotów dżihadystów z Iraku i Syrii, obserwujemy natomiast powroty kobiet, młodzieży i dzieci - powiedział Maassen w wywiadzie dla agencji dpa. Szef Urzędu wyjaśnił, że bojownicy IS starają się po upadku kalifatu zapewnić członkom swoich rodzin bezpieczeństwo.

"Mamy do czynienia z dziećmi, które przeszły w szkołach na terenach kontrolowanych przez IS pranie mózgu i są w znacznym stopniu zradykalizowane" - zauważył Maassen. "Ta sytuacja stanowi dla nas problem, ponieważ te dzieci i nastolatkowie mogą być niebezpieczni" - ocenił.

"Kobiety, które w minionych latach mieszkały na terenach IS, są w takim stopniu zradykalizowane i identyfikują się tak mocno z ideologią IS, że śmiało można je nazwać dżihadystkami" - powiedział Maassen. Nie oznacza to automatycznie, że są gotowe do dokonania zamachów - zastrzegł. "Musimy jednak mieć te kobiety na oku" - zaznaczył.

Liczba przebywających w Niemczech islamistów stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju szacowana jest na ponad 700 i jest rekordowo wysoka.

W minionych latach do Iraku i Syrii wyjechało z Niemiec ponad 950 islamistów, by walczyć po stronie IS. Część z nich zginęła, a jedna trzecia wróciła do Niemiec.

Maassen powiedział, że pokonanie dżihadystów w Iraku i Syrii nie oznacza całkowitego zniknięcia IS, które zdobyło przyczółki w wieli innych krajach. "Istnieje globalny cyber-kalifat" - podkreślił szef Urzędu Ochrony Konstytucji.

 

  Komentarze


  • Gosc 039
   3 grudnia 2017, 12:38

   najgorsze że Europejczycy są tak głupi o biedne dziecko czy biedna kobieta trzeba pomóc a Oni podziekuja bombkami albo pasami szachida.... niestety trzeba być bezwzględnie mówiącym pojechaliście tam i byliście musicie tam zostać dożywotnio z zakazem powrotu do Europy ale znając głupotę Europejczyków będą nianczyc pomagać Arabskim kobietom i dzieciom z ISIS ... tylko kto ma miękkie serce musi mieć twardy tyłek i liczyć się z mln-mi zabitych i rannych

  • Czytelnik
   3 grudnia 2017, 17:42

   Ja już jestem spakowany w torbę w kratę po moich rodzicach nieudacznikach

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 25.09.2018
  GBP 4.799 złEUR 4.294 złUSD 3.651 złCHF 3.777 zł

  Sport


  Reklama