Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Zaginął, gdy miał 5 lat. Odnaleziono go po 80 latach

Zaginął, gdy miał 5 lat. Odnaleziono go po 80 latach
Hiszpańscy uchodźcy podczas wojny domowej, która trwała między I a II wojną światową. (Fot. Getty Images)
Dzięki determinacji rodziny z Katalonii oraz grupie naukowców, udało się odnaleźć mężczyznę, który jako 5-letni chłopiec stracił pamięć i zaginął podczas hiszpańskiej wojny domowej. On również przez blisko 80 lat za pośrednictwem historyków i urzędników szukał swoich korzeni.
Reklama

To głównie dzięki determinacji 100-letniej mieszkanki Katalonii, zaginiony przed prawie 80 laty Vicente odnalazł swoją biologiczną rodzinę, choć hiszpańska wojna domowa z lat 1936-1939 oddaliła go od niej o ponad tysiąc kilometrów.

Kobieta latami pisała listy do różnych instytucji z prośbą o pomoc w poszukiwaniu zaginionego w 1939 r. pięciolatka. Opisała w nich dosyć dokładnie okoliczności zaginięcia jej siostrzeńca.

Rodzina zmarłej już staruszki dopiero przed kilkoma tygodniami zgodziła się na publikację historii poszukiwań chłopca o imieniu Vicente. Pismo naukowe "Forensic Science International", opisując nietypową historię zaginionego w 1939 r. chłopca z Katalonii, nazwało jego przypadek "pierwszym na świecie odnalezieniem osoby z amnezją dzięki badaniom genetycznym".

Naukowiec z Zespołu Identyfikacji Genetycznej na Niezależnym Uniwersytecie w Barcelonie Pere Puig przyznał, że przypadek Vicente okazał się przykładem sukcesu dzięki "determinacji obu stron" - zaginionego oraz jego biologicznej rodziny.

Po śmierci rodziców pięcioletni Vicente trafił w 1939 r. pod opiekę swojego wujostwa w katalońskiej miejscowości Colonia Miaja, gdzie uległ wypadkowi, w wyniku którego stracił pamięć. W ostatnich dniach hiszpańskiej wojny domowej zaopiekowała się nim belgijska rodzina, która zabrała go do swego kraju. Ciotka bezskutecznie poszukiwała chłopca na terenie Hiszpanii.

Brak wiedzy o przeszłości motywował tymczasem całymi latami Vicente do poszukiwania swoich korzeni. Znając zaledwie swoje imię i jeden z członów nazwiska, regularnie pisał listy do hiszpańskich gmin z prośbą o pomoc w odnalezieniu krewnych.

85-letni dziś Vicente odnalazł swoją rodzinę dzięki dwóm urzędniczkom z Bilbao, które - zaintrygowane jego historią - postanowiły samodzielnie rozwiązać zagadkę zaginięcia Katalończyka. W trakcie poszukiwań dokumentów natrafiły na list, który ciotka chłopca zostawiła przed laty w Narodowym Archiwum Katalonii.

Vicente nie spotkał ciotki, która zmarła krótko przed jego powrotem w rodzinne strony. Pozostał jednak cioteczny brat Valentin, podobny niczym dwie krople wody do zaginionego w czasie hiszpańskiej wojny domowej. Już spotkanie obu seniorów nie pozostawiło złudzeń, że są oni ze sobą spokrewnieni.

"Pobierając krew od obu tych panów w wieku ponad 80 lat, czuliśmy duże emocje. Po dwóch dniach mieliśmy pewność, że są ze sobą spokrewnieni" - podsumował Pere Puig.

 

  Komentarze


  Nikt jeszcze nie skomentował tego tematu.
  Bądź pierwszy! Podziel sie opinią

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2019
  GBP 4.928 złEUR 4.344 złUSD 3.932 złCHF 3.967 zł

  Sport


  Reklama