Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Za zakupy w UK zapłacisz odciskiem palca. Pierwsza taka metoda na świecie

Za zakupy w UK zapłacisz odciskiem palca. Pierwsza taka metoda na świecie
W sklepie w UK można już płacić za pomocą odcisku palca. (Fot. Thinkstock)
Bez karty bankowej, bez numeru PIN, wystarczy tylko przycisk palcem - brytyjski supermarket Costcutter został pierwszym na świecie, który umożliwia swoim klientom dokonywania płatności za pomocą odciska palca. W taki sposób można już płacić na terenie Brunel University w Londynie.
Reklama

Za nowatorskim rozwiązaniem w Wielkiej Brytanii stoi firma Sthaler, która prowadzi rozmowy na temat płatności za pomocą przycisku palcem także z innymi sieciami supermarketów.

Sposób polega na zeskanowaniu palca, pobrania jego odcisku i przyporządkowaniu go do konkretnego konta bankowego. Z takich unikalnych map biometrycznych Costcutter stworzył bank danych swoich klientów.

Dzięki temu za każdym razem, kiedy osoba posługująca się tą metodą płatniczą będzie chciała zapłacić za swoje zakupy – wystarczy, że przyłoży palec do odpowiedniego czytnika. Cały proces trwa ledwie kilka sekund, nie wymaga żadnego hasła, podpisu, a zwyczajnie tylko naszych palców – informuje dziennik "The Telegraph".

Eksperci są zdania, że społeczeństwo zbliża się do czasów zabezpieczeń naszych danych i środków finansowych, za pomocą indywidualnych odcisków naszych palców.

Zwolennicy tej metody są zadowoleni, że to pozwoli im przyjść do sklepu zarówno bez karty, jak i portfela. System rozpoznaje bowiem kilka układów naszych palców, co może być dodatkowym zabezpieczeniem.

Krytykom pomysłu nie podoba się natomiast fakt, iż znowu tworzone będą bazy danych, które mogą dostać się w niepowołane ręce.

Firma Sthaler broni się twierdząc, iż taka technologia jest jedną z najbardziej bezpiecznych metod identyfikacji i że praktycznie nie może być ani skradziona, ani skopiowana.

Kilkudziesięciu studentów już korzysta z tej metody. Firma Sthaler przewiduje, że do końca listopada w taki sposób kupować będzie już 3 tys. studentów z 13 tys. wszystkich uczęszczających do Brunel University w Londynie.

Czytnik linii papilarnych w sklepie Costcutter w Londynie. Fot. Twitter/@SthalerLtd

 

  Komentarze


  • Tytus
   20 września 2017, 18:26

   Dobry pomys jak wyłudzić kasę , bo wystarczy naklejc zwykła taśmę i masz odcisk palca innej osoby .... Gdzie tu sens , uk to kraj nie edukowanych ludzi

  • Palec
   20 września 2017, 19:26

   Mozna oszukac czujnik linii papilarnych

  • Czytelnik
   20 września 2017, 19:40

   Już za chwilę będą nie tylko polewali kwasem, ale zaczną ucinać ludziom palce na ulicy

  • Ja
   20 września 2017, 20:19

   Nie macie pojęcia o technice i systemach zabezpieczających a sie tu wypowiadacie. Aż szkoda słów. Sprubuj sobie odblokować zwykłago iPhone odciskiem z taśmy to może coś kolejek sie nauczysz debilu jeden z drugim.

  • Wiosna
   20 września 2017, 21:52

   Ani to nowa metoda ani pierwsza na świecie ani tez w UK . Moje dwie córki od ponad roku posługują sie ta metoda płatnicza w kantynie w szkole i ta sama metoda wypożyczają książki z biblioteki szkolnej .

  • Ja
   20 września 2017, 22:14

   Moim zdaniem to dosc niebezpieczna metota ale dla czego nie w sumie technika idzke do przodu ktos nad tym pracuje

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 18.09.2018
  GBP 4.837 złEUR 4.303 złUSD 3.682 złCHF 3.833 zł

  Sport


  Reklama