Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Za pomocą tych sztuczek supermarkety ukrywają podnoszenie cen

Za pomocą tych sztuczek supermarkety ukrywają podnoszenie cen
Supermarkety stosują sztuczki, które pozwolą odzyskać straty spowodowane droższym importem, na przykład znacznie podwyższając ceny rzadziej kupowanych produktów. (Fot. Getty Images)
Funt spada, ceny wędrują w górę, pensje stoją w miejscu - po referendum w sprawie Brexitu konsumenci bardziej niż zwykle zwracają uwagę na koszty codziennych zakupów. Oto jak supermarkety radzą sobie z tuszowaniem podnoszenia cen.
Reklama
Reklama

Po medialnym szumie wokół zmniejszenia rozmiarów czekoladek Toblerone oraz podniesienia cen ulubionego przez Brytyjczyków smarowidła Marmite sieci handlowe pilnują się, by nie dopuścić do kolejnej wpadki. Stosują zatem sztuczki, które pozwolą odzyskać straty spowodowane droższym importem, na przykład znacznie podwyższając ceny rzadziej kupowanych produktów.

W przeciwieństwie do mleka, chleba czy batoników, kupujący raczej nie pamiętają ich cen. Dlatego od października 2016 do marca 2017 cena zestawu do sterylizacji butelek dla niemowląt wzrosła o około 11%, tuszów do drukarek o 13%, nitki dentystycznej o 17%, żarówek o 20%, a świec o 29% – podaje internetowa porównywarka mySupermarket.

“Wszyscy sprzedawcy skupiają się na utrzymywaniu atrakcyjnych cen produktów, które są najczęściej porównywane, jak na przykład dwulitrowy karton mleka. Dlatego przez długi czas w największych sieciach kosztował on około £1. I dlatego też litrowe opakowanie kosztuje praktycznie tyle samo – ponieważ nie jest używane jako wyznacznik. Nikt nie chce być tym, który jako pierwszy podniesie ceny mleka. Jednak powstaje pytanie, jak długo będą w stanie je utrzymać. W pewnym momencie będą musiały zmienić ceny” - tłumaczy David Oliver z firmy konsultingowej PwC.

Od głosowania za Brexitem koncern Mars zmniejszył już dwa razy rozmiar batoników. Taki sam wybieg zastosowali producenci Doritos, Peparami i Coco Pops.

„Downsizing”, czyli zmniejszenie objętości produktów, przy zachowaniu dotychczasowej ceny, stosowane jest od dawna i przynosi producentom duże korzyści.

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama