Nasza Polityka Prywatnosci oraz Cookies została zaktualizowana.

Wprowadziliśmy kilka istotnych zmian w naszej Polityce Prywatności i Plików Cookies i chcemy, abyś wiedział, co to oznacza dla Ciebie i Twoich danych

Menu

Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna

Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna
Warto pamiętać o wymianie dowodu. (Fot. Thinkstock)
W pierwszym kwartale tego roku upływa termin ważności dowodów 1 mln osób - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Prawie 870 tys. osób z grupy 4,7 mln, których dowody osobiste straciły ważność w 2017 roku, nie odebrało nowych dokumentów. Za brak ważnego dowodu osobistego grozi grzywna.
Reklama

W 2017 roku ponad 4 mln 700 tys. osobom skończyła się ważność dowodu osobistego. "To tzw. górka dowodowa z 2007 r. związana z tym, że 10 lat temu traciły ważność książeczkowe dowody osobiste. Z tej grupy prawie 870 tys. osób nie odebrało nowych dowodów osobistych" - poinformował Mariusz Błaszczak.

Przypomniał, że wniosek o nowy dowód osobisty można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju, a także przez internet.

Zgodnie z ustawą o ewidencji ludności i dowodach osobistych, za brak ważnego dowodu grozi grzywna, która może wynieść nawet 5 tys. zł.

Nie tylko z tego powodu należy legitymować się ważnym dowodem osobistym. Szef MSWiA przypomniał, że jest to niezbędny dokument przy załatwianiu wielu spraw w urzędach czy w bankach, a także podczas zagranicznych podróży. "Chociaż jesteśmy w Unii Europejskiej, w strefie Schengen, ale granice są. Nie ma tylko na nich kontroli. Trzeba o tym pamiętać, że w kryzysie migracyjnym - w jakim wciąż Europa się znajduje - na niektórych granicach wewnętrznych Schengen kontrole są przywrócone" - wyjaśnił Błaszczak.

Od 2019 roku rozpocznie się wydawanie dowodów osobistych z chipem (e-dowód). Umożliwi to połączenie funkcji dowodu osobistego z kartą zdrowia. Dzięki temu dokumentowi będzie także możliwość dokonywania podpisu elektronicznego.

Od 1 stycznia każdy ma możliwość zameldowania się przez internet bez konieczności osobistej wizyty w urzędzie.

Wniosek o nowy dowód można też złożyć elektronicznie. Na platformie Obywatel (www.obywatel.gov.pl) działa centralna usługa, dzięki której można załatwić sprawę związaną ze złożeniem wniosku o wydanie dowodu osobistego. Aby skorzystać z tej usługi niezbędne jest posiadanie Profilu Zaufanego, który pozwala potwierdzić tożsamość. Instrukcja założenia profilu zaufanego znajduje się również na platformie Obywatel (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany). 

 

  Komentarze


  • Tolek
   6 stycznia, 13:35

   Za komuny tez tak bylo

  • Andy
   6 stycznia, 14:25

   Cala ta Polska biurokracja pozostala komunistyczna

  • Ggg
   6 stycznia, 16:41

   Andy, nie pozostała tylko wróciła do PRL. Cały rząd pisu to komuna.

  • Jaś
   6 stycznia, 19:16

   Tolek ty kretynie dowody osobiste były bezterminowe.

  • Vistula
   6 stycznia, 21:22

   No niestety jednak maja waznosc. Z tylu po prawej stronie jest data waznosci i wydania. Nie wiem po co tak sie sadzic, ze to komuna. W kazdym panstwie jest potrzebny dokument tozsamosci. Jak ktos w UK nie zaktualizuje prawa jazdy do wlasciwego adresu zamieszkania to tez beknie kilkadziesiat szekli. Wiec w UK tez jest komuna, tylko taka ukryta.

  • Tom
   6 stycznia, 21:33

   To ja wam coś, szpiki i gile z nosa napiszę o komunie. Za komuny w Zabrzu, Urząd Skarbowy i ZUS razem zajmowały jedno piętro biurowca Mostostalu Zabrze. W sumie kilkanaście pokoi. Teraz US w Zabrzu ma 11 kondygnacyjny budynek, a o budynku ZUS w Zabrzu to już ballady piszą. Stal i szkło, najwyższy wypas! Urząd Miejski w Zabrzu obecnie zajmuje trzy gmachy, a za komuny mieli jeden. Tak jest w każdym polskim mieście. Od czasów upadku komuny biurokracja w Polsce urosła wielokrotnie i obecnie na 17 mln. pracujących obywateli prawie 1 milion to są urzędnicy. To ogromna siła wyborcza i kto ich ruszy?

  • Lili
   6 stycznia, 23:11

   A jak duza ta grzywna napisaliby w tym artykule a nie ludzi straszyc bez kobkretu. Ja nie moge wytobic bo nie chca przyjac fotki z nakryciem glowy. Nosze dready chodowane dla Pana odkrylam na mej drodze kim jest Ras Tafari i w pewnych kwestiach jestem ortodoksyjna. Dodatkowo od kiedy pisnalam mojego Rasa 4 lata temu tylko On i Dzieci widza mnie bez turbanu. Wiele mam powodow i wszystkie w sercu. Moge powolyqac sie na Biblie ale urzedasy chca ode mnie swistka od mojego guru... lol paranoje. No i tyle.

  • Roben owen
   6 stycznia, 23:41

   Dokladnie wczoraj probowalem zrobic sobie dowod osobisty online.Dalem sobie spokoj po dwoch kliknienciach...Lepiej jednak isc do urzedu... :-) :-) :-) Nie jestem cyfrowo ograniczony,ale mam wrazenie,ze PIS chce za duzo o mnie wiedziec.Dowod zaginal mi 5 lat temu i przez ten czas do niczego nie byl mi potrzebny,paszport wystarcza.5000 zl grzywny... Hmm,to prawie dwa tygodnie mojej pracy w UK.Moze jednak musze sie bac ministra (Blaszczaka-p.red.) :-)

  • Roben owen
   6 stycznia, 23:48

   Jeszcze jedno.Bedac ostatnio w Polsce znalazlem tam swoj ksiazeczkowy dowod osobisty.Wisi juz w ramce na scianie :-)Ale milo patrzec na zdjecie mlodosci w tym dowodzie...

  • Henryk saniecki
   7 stycznia, 00:00

   mialem dowod niewazny przez 3 lata ze 4 razy wjechalem do PL i wrocilem do UK takze straz graniczna brawo zmienailem adres i mialem stary w dodwodzie widac ze to nie ma znaczenia

  • Ss
   7 stycznia, 00:25

   to 870 tys, to ci co wyjechali, i maja w dupie te dowody

  • Marek Polskie
   7 stycznia, 01:22

   pieprzona polska 14lat tam nie byłem bo nie ma do czego wracać!!! Biurokracja !! same złodzieje! Na każdym kroku to robia wszystko by oszukać ludzi i doić ludzi by budrzet wzrastał!! bo politycy i inne ku...y muszą z czegoś żyć. Kilka razy chciałem wyrobić dowód to jest problem bo każą mi jechac do polski!!! 15 lat go nie mam i nie potrzebuje bo NIE CHCE TAM WRACAĆ NIGDY!!!!

  • Rpqo
   7 stycznia, 03:16

   Londynek.net może by napisał o całej wypowiedzi min. Błaszczaka zwłaszcza fragment w którym mówi że obowiązek posiadania dowodu. dotyczy polaków zamieszkałych w RP a ci za granicą mają prawo a nie obowiązek. Po za tym kare grzywny wprowadzono za rządów SLD w teori bo nikt jej nie egzekwuje .

  • Do Rpqo
   7 stycznia, 10:50

   Bardzo dobrze to ujales, powinni pisac cala wypowiedz. Wystarczy wejec na strone MSWiA odnosnie informacji mieszkajacych za granica a dowiemy sie ze obywatel mieszkajacy za granica ma prawo a nie obowiazek posiadania waznego dowodu osobistego. Powinien miec paszport

  Dodaj komentarz


  Reklama
  Reklama
  Kurs NBP z dnia 20.09.2018
  GBP 4.841 złEUR 4.291 złUSD 3.670 złCHF 3.799 zł

  Sport


  Reklama