Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Yad Vashem przeprasza za historyczne błędy podczas Światowego Forum Holokaustu

Yad Vashem przeprasza za historyczne błędy podczas Światowego Forum Holokaustu
Instytut przeprasza "za godny pożałowania wypadek". (Fot. Getty Images)
Instytut Yad Vashem przeprosił za treści prezentowane na Światowym Forum Holokaustu, które odbyło się 23 stycznia w Jerozolimie. Chodzi m.in. za mapę sugerującą, że niemiecka agresja w Europie rozpoczęła się w 1942 roku. Znalazły się też na niej błędnie naniesione kontury Polski.
Reklama
Reklama

W liście do izraelskiego dziennika "Haarec", który ma zostać opublikowany w jutrzejszym hebrajskojęzycznym wydaniu, Yad Vashem twierdzi, że informacje przedstawione na Forum zawierały "nieścisłości" i "stronnicze przedstawienie faktów", które "wywołały nieobiektywne wrażenie".

Na Forum, w którym wzięło udział kilkudziesięciu światowych przywódców, pokazano nagrania wideo z "rzekomo historyczną treścią, ale zawierały one różne nieścisłości i zafałszowania, niektóre techniczne, a niektóre wydające się być stronniczymi" - przypomina gazeta.

Nagrania nie wspominały o zbrodniach Związku Radzieckiego podczas II wojny światowej ani o jego odpowiedzialności za wybuch wojny. "Nie zawierały żadnego odniesienia do podziału Polski między sowiecką Rosją a nazistowskimi Niemcami w 1939 roku, ani okupacji Europy Zachodniej w 1940 roku" - napisał Yad Vashem.

W Forum wzięło udział kilkudziesięciu światowych przywódców. (Fot. Getty Images)

"Haarec" odnotowuje, że mapy przedstawione na nagraniach błędnie przedstawiły granice Polski i jej sąsiadów, nie zawierając też odniesienia do Ukrainy, która jest obecnie w trakcie toczącego się konfliktu z Rosją Władimira Putina. Innym błędem było także pomylenie obozów koncentracyjnych z obozami śmierci.

Światowe Forum Holokaustu zostało zorganizowane przez Mosze Kantora, prezesa Europejskiego Kongresu Żydów, biznesmen, oligarchę uważanego za bliskiego Putinowi. Uroczystość odbyła się we współpracy z Yad Vashem i pod patronatem prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

"W liście Yad Vashem w gruncie rzeczy przyznaje, że skapitulował przed zniekształconymi faktami historycznymi o II wojnie światowej i Holokauście, aby służyć politycznym i dyplomatycznym interesom prezydenta Rosji Putina, z naruszeniem obowiązków zawodowych i przede wszystkim lojalności wobec historii" - komentuje "Haarec".

Forum zostało zorganizowane przez Mosze Kantora - oligarchę uważanego za bliskiego Putinowi. (Fot. Getty Images)

"Przepraszamy za godny pożałowania wypadek. Jako instytucja naszym obowiązkiem wobec Izraela i narodu żydowskiego jest - i pozostanie - trzymanie się faktów historycznych, o ile to możliwe, i badanie, aby przeciwstawić się próbom zatarcia i wypaczenia dyskursu politycznego w różnych krajach" - napisał w liście profesor Dan Michmana, szef Instytutu Yad Vashem.

"To dążenie obejmuje uznanie własnych błędów i nieścisłości oraz gotowość do ich podkreślenia i poprawienia, w tym przypadku, jak również w innych" - dodał.

Jedna z map zaprezentowanych na Forum podpisana została "Nazistowski podbój 1942". Zgodnie z nią, niemiecka agresja objęła m.in. Austrię, Czechosłowację, Polskę, Węgry, Danię, Białoruś, Litwę i Łotwę. Kolor brunatny wypełnił również terytorium podpisane "Prusy Wschodnie". Obszar ten w latach 1933-1945 był częścią III Rzeszy.

Na historycznej mapie Polska nie była przedstawiona w granicach sprzed 1939 roku, ani też tych po 1945 roku. Z kolei tereny podpisane jako Białoruś sięgają na południu aż Karpat.

"Nazistowska maszyna pożerała państwo po państwie, a gdziekolwiek stąpały nazistowskie buty, następowały szwadrony śmierci, obozy pracy, koncentracyjne i śmierci. Ponad 11 tys. gett i ok. 1 tys. obozów wkrótce pokryło Europę" - tłumaczył lektor w trakcie prezentacji.

Mapa z tymi samymi konturami państw została przedstawiona również przy opisywaniu wyzwolenia Europy z okupacji niemieckiej.

Według "Haareca", list nie odpowiada też na inną krytykę, w szczególności decyzję o odrzucenie prośby polskiego prezydenta Andrzeja Dudy o zabranie głosu. 

Czytaj więcej:

"The Sunday Times" o sporach wokół rocznicy wyzwolenia Auschwitz

Izraelski dziennik: W prawdziwej polityce Putin jest ważniejszy od Polski

Ocalały z Holokaustu: Nie rozumiem, czemu prezydent RP nie przemawia w Jerozolimie

"The Times": Putin nie ma racji umniejszając wkład Polski

Były ambasador USA: Polska wygrywa z Rosją spór o historię

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama