Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: Pomoc psychologiczna dla Polaków trudno znoszących pandemię

Włochy: Pomoc psychologiczna dla Polaków trudno znoszących pandemię
Według oficjalnych statystyk we Włoszech mieszka ok. 100 tys. Polaków (na zdj. zamek Sforzesco w Mediolanie). (Fot. Getty Images)
Konsulat Generalny RP w Mediolanie uruchomił bezpłatną pomoc psychologiczną dla Polaków we Włoszech, borykających się z problemami z powodu pandemii. 'Psychologiczne skutki pandemii mogą być groźne dla zdrowia' - przyznała psycholog Anna Barecka-Bocchiola.
Reklama
Reklama

Doktor Barecka-Bocchiola jest psychologiem klinicznym. Porad udziela stacjonarnie w Mediolanie i w Pawii w Lombardii, a także online. Pracowała wcześniej i studiowała w Polsce, USA i w RPA.

Projekt pomocy ruszył 2 grudnia. Skierowany jest przede wszystkim do osób, które mają zaburzenia lękowe, depresję, doświadczyły traumy, mają problemy w relacjach rodzinnych, znalazły się w sytuacjach kryzysowych, takich jak żałoba czy utrata pracy.

Polska psycholog podsumowała swoje dotychczasowe doświadczenia z pracy od początku pandemii zarówno z Polakami, jak i Włochami oraz osobami z innych krajów. "Przedłużająca się izolacja społeczna, poczucie osamotnienia, niepewna przyszłość zawodowa, obawa o zdrowie - to przykłady kłopotów, z jakimi przychodzi się nam zmierzyć w dzisiejszych czasach" - oceniła Anna Barecka-Bocchiola.

Wśród najczęściej spotykanych psychologicznych konsekwencji wywołanych przez pandemię wymieniła: poczucie strachu, które może później przekształcić się w różne formy zaburzeń lękowych, obniżony nastrój, depresję, problemy ze snem i koncentracją oraz w radzeniu sobie z silnymi emocjami. Jak stwierdziła, inne skutki to konflikty interpersonalne, a także przewlekły stres.

"Odczuwany lęk może również przybrać formę nadmiernej troski o stan zdrowia, co prowadzi do postrzegania każdego sygnału z organizmu jako niepodważalnego objawu zakażenia koronawirusem" - zauważyła. "Ważne jest to, aby nie zostawać samemu z negatywnymi myślami i emocjami, dobrze jest szukać profesjonalnego wsparcia psychologicznego" - dodała doktor Barecka-Bocchiola.

Zaznaczyła, że ważne jest to, by w tym trudnym okresie utrzymywać relacje z bliskimi osobami i nie zapominać o aktywności fizycznej.

Czytaj więcej:

Psycholog: Obserwujemy znaczny wzrost zaburzeń psychicznych w Polsce

Jak Polacy znoszą konieczność izolacji z powodu pandemii?

Większość Polaków boi się zarażenia koronawirusem

Naukowcy: Obniżony nastrój i niepokój to możliwe objawy zakażenia Covid-19

Nowe odkrycie naukowców. Po przechorowaniu COVID-19 mogą się pojawić zaburzenia psychiczne

Polacy zaniepokojeni pandemią najbardziej ze wszystkich narodów

CBOS: 47 proc. Polaków nie zamierza się zaszczepić przeciw COVID-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 23.04.2024
    GBP 5.0238 złEUR 4.3335 złUSD 4.0610 złCHF 4.4535 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama