Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: Latem "możliwa" nowa fala zakażeń Covid-19

Włochy: Latem "możliwa" nowa fala zakażeń Covid-19
Jednym z powodów nowego wzrostu przypadków już w porze upałów jest złagodzenie restrykcji antypandemicznych. Na zdj.: Koloseum w Rzymie. (Fot. Getty Images)
Eksperci we Włoszech ostrzegają, że latem może dojść do fali zakażeń koronawirusem z powodu szerzenia się kolejnego subwariantu Omikronu, łatwiej atakującego także osoby zaszczepione przeciw Covid-19. Przebieg choroby jest już jednak inny; objawy są lżejsze i trwają krótko - zapewniają, dodając, że nie ma powodu do alarmu.
Reklama
Reklama

W ostatnich dniach notuje się wzrost liczby zakażeń i osób hospitalizowanych, a odsetek pozytywnych wyników testów zwiększył się do ponad 19 proc. - podaje dzisiaj dziennik "La Stampa".

Specjaliści wyjaśniają, że dominujący obecnie, znacznie bardziej zakaźny subwariant Omikron BA5 potrafi "obejść" odpowiedź przeciwciał, wytworzonych przez organizm po szczepieniu lub przejściu zakażenia. Ponadto, powodem nowego wzrostu przypadków już w porze upałów jest złagodzenie restrykcji antypandemicznych i zniesienie wymogu noszenia maseczek w prawie wszystkich miejscach z wyjątkiem środków komunikacji.

"Nie jesteśmy w stanie zejść poniżej liczby 600 tysięcy aktywnych zakażeń" - wskazał prof. Roberto Battiston z uniwersytetu w Trydencie. Jego zdaniem, może to wskazywać, że latem nadejdzie nowa fala zakażeń.

"Poza tym, liczba 600 tysięcy może być niższa od rzeczywistej, bo prawdopodobne jest, że coraz więcej ludzi daje sobie radę z chorobą samemu i są poza statystykami" - zaznaczył Battiston, cytowany przez "La Stampę".

Na razie - dodaje gazeta - sytuacja jest pod kontrolą, a objawy zakażenia subwariantem BA5 najczęściej przypominają zwykłe przeziębienie i utrzymują się przez okres około czterech dni. Zatkany nos i podwyższona temperatura to główne sygnały mogące wskazywać na infekcję koronawirusem.

Znacznie rzadziej dochodzi do utraty węchu i smaku, co było typowym symptomem zakażenia wcześniejszymi wariantami SARS-CoV-2. "Nowy wariant atakuje górne drogi oddechowe" - podkreślił specjalista chorób zakaźnych Giovanni Di Perri ze szpitala w Turynie.

Wirusolog Fabrizio Pregliasco z uniwersytetu w Mediolanie zauważył zaś, że "nowy wariant charakteryzują mutacje, które sprawiają, że wirus jest mniej groźny dla płuc". "Ale to nie znaczy, że nie może spowodować cięższych form choroby, choć wydaje się to mniej prawdopodobne" - wyjaśnił.

Czytaj więcej:

Nowa szczepionka przypominająca przeciwko COVID-19 lepiej chroni przed Omikronem?

Niemiecki minister zdrowia: Letnia fala koronawirusa stała się niestety rzeczywistością

W czasie "covidowym" 50 tys. Polaków wybrało wieś jako miejsce zamieszkania

Brytyjscy naukowcy: Mniejsze ryzyko tzw. long Covid po zakażeniu Omikronem

Badanie: Wiara w teorie spiskowe związane z COVID-19 zwiększa ryzyko lęku i depresji

Amerykańscy nakowcy zalecili szczepienie małych dzieci przeciw Covid-19

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 27.03.2024
    GBP 5.0327 złEUR 4.3153 złUSD 3.9857 złCHF 4.4018 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama