Cookie Consent by Privacy Policies Generator website
Menu

Włochy: Będą nowe zalecenia ws. szczepionki AstraZeneca

Włochy: Będą nowe zalecenia ws. szczepionki AstraZeneca
Coraz więcej krajów rezygnuje ze szczepień preparatem brytyjskiego koncernu AstraZeneca. (Fot. Getty Images)
We Włoszech oczekiwane są nowe zalecenia dotyczące stosowania szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca. Część ekspertów jest zdania, że nie należy jej podawać młodzieży. Ponadto uważa się, że wobec znacznej poprawy sytuacji epidemicznej w kraju nie jest już konieczne masowe używanie tego preparatu.
Reklama
Reklama

Zaniepokojenie wywołał przypadek 18-latki z Genui, która trafiła do szpitala w poważnym stanie z powodu zakrzepicy po tym, gdy została zaszczepiona preparatem AstraZeneca.

W niektórych miastach odwołano tzw. otwarte dni szczepień tym preparatem. Przypomina się, że we Włoszech jest on zalecany głównie dla osób dla powyżej 60 lat.

Wiceminister zdrowia Pierpaolo Sileri oświadczył, że osoby w wieku mniej niż 30 lat nie powinny dostawać tej szczepionki.

"Nie radziłbym jej zwłaszcza kobietom poniżej 50 lat" - wyjaśnił w wywiadzie radiowym. Dodał, że wątpliwości wynikają w dużej mierze także z tego, że "szerzenie się wirusa i wskaźnik liczby przypadków obniżają się znacząco".

"To jasne, że jeśli szczepionka wywołała podejrzenia z powodu pewnych powikłań, szczególnie u młodzieży, różnica między ryzykiem a korzyściami u tych osób zmniejsza się" - zaznaczył wiceminister zdrowia. Jego zdaniem, bardzo prawdopodobna jest zmiana zaleceń dotyczących wieku osób szczepionych preparatem, który nie został wyprodukowany w technologii mRNA, i przy uwzględnieniu bardzo niskiego obecnie szerzenia się koronawirusa w kraju.

"Tabele wskazują, że kiedy występuje mniej niż 50 przypadków Covid-19 na 100 tysięcy mieszkańców, tak jak jest teraz we Włoszech, stosunek między korzyściami a ryzykiem przemawia za podawaniem szczepionki AstraZeneki tylko osobom powyżej 40 lat" - przekazał dziennikowi "La Stampa" konsultant urzędu nadzwyczajnego komisarza do spraw pandemii Guido Rasi.

"To nie oznacza, że wcześniej popełniono błąd, bo jeszcze trzy tygodnie temu stan epidemii i przebiegu kampanii szczepień był inny i uzasadniał masowe użycie tej szczepionki" - dodał Rasi, który wcześniej był w kierownictwie Europejskiej Agencji Leków. Zapewnił jednocześnie, że młodzi ludzie, którzy już są po pierwszej dawce szczepionki AstraZeneki, mogą spokojnie przyjąć drugą.

Czytaj więcej:

Pierwsze przypadki udarów u osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneca

Przyczyna rzadkich zakrzepów krwi po szczepionce odkryta? Powstała naukowa hipoteza

    Reklama
    Reklama
    Kurs NBP z dnia 18.04.2024
    GBP 5.0589 złEUR 4.3309 złUSD 4.0559 złCHF 4.4637 zł
    Reklama

    Sport


    Reklama
    Reklama